• DOLAR 5.94
  • EURO 6.586
  • ALTIN 296.55
  • ...
Belediyenin cadde isim değişikliğine valilikten ret!
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

HDP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, cami yıkım kararının ardından sahabe İyaz Bin Ganem'in adının verildiği caddenin ismini de değiştirme kararı aldı. Belediye Meclisi, söz konusu caddeye, daha önce PKK'den hüküm giymiş olan "Dr İlhan Diken"in adını verdi. Karar mevzuat hükümlerine aykırı olduğundan ve kamu vicdanını yaralayacak nitelikte bulunduğundan Diyarbakır Valiliği tarafından reddedildi.

Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan açıklamada, 15 Aralık 2017 tarihinde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından alınan kararla, Sur ilçesi Kıtılbıl Mahallesi, Hayati Avşar Caddesi'nden başlayıp, Dicle Üniversitesi Öğrenci Yurdundan AZC 3'üncü Etap Vadi Evleri'ne doğru çıkan 24 metrelik yola, 639 yılında Diyarbakır’ın İslam orduları tarafından fethedilmesini ve İslam topraklarına katılmasını sağlayan ordu komutanı ve aynı zamanda sahabe olan İyaz bin Ganem’in isminin verilmiş olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığının 19 Haziran 2019 tarihli Belediye Meclis kararında ise ‘Sur ilçesi sınırlarında bulunan 'İyaz bin Ganem' Caddesi'nin adının 'Dr. İlhan Diken' olarak değiştirilmesi’ kararı alınmıştır.” denildi.

Açıklamanın devamında, “Konuyla ilgili olarak yapılan tahkikat sonucunda İlhan Diken hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 'PKK/KCK Terör Örgütü Adına Eylem ve Faaliyette Bulunmak' suçundan işlem yapıldığı ve 'PKK Terör Örgütüne Yardım ve Yataklık Etmek' suçundan hapis cezasına çarptırıldığı tespit edilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Cadde ve sokakların isimlendirilmesine yönelik mevzuatın beyan edildiği açıklamada, “5393 sayılı yasanın 81. maddesine göre; mahalle, cadde ve sokaklara konulacak isimlerin, 31 Temmuz 2006 tarihli ve 26245 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Adres ve Numaralamaya İlişkin Yönetmelik’in 24. Maddesindeki “........ Mahalle, sokak, cadde, bulvar, meydan ve benzeri yerlerin adları; Anayasanın temel ilkelerine, yürürlükteki mevzuata, genel ahlaka aykırı, ayrımcılığa ve bölücülüğe yol açabilecek nitelikte tespit edilemez.....” hükme uygun olması gerektiği açıktır.” diye belirtildi.

Alınan belediye meclis kararının belirtilen mevzuat hükümlerine aykırı olduğunun ifade edildiği açıklamada, “Ayrıca İlimiz Diyarbakır'ın İslam'la şereflenmesine vesile olan komutanın adının verildiği caddenin isminin değiştirilerek PKK/KCK terör örgütüne yardım ve yataklık yapmak suçundan hapis cezası almış bir şahsın adının verilmesi kamu vicdanını yaralayacak nitelikte bir karar olduğundan, Valiliğimizce reddedilmiştir.” denildi.  (Ramazan Zeren – İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir