• DOLAR 7.558
  • EURO 8.983
  • ALTIN 474.05
  • ...
"ÖTV ve KDV indirimleri sabit hale getirilmeli"
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Hazine ve Maliye Bakanlığınca geçen yılın kasım ayında başlatılan ve iki defa uzatılan mobilya ve beyaz eşya sektöründe uygulamaya konulan özel tüketim vergisi (ÖTV) ve katma değer vergisi (KDV) indirimleri bu ay sonunda bitiyor. İndirimler sayesinde durgun olan piyasanın az da olsa hareketlendiğini belirten mağaza sahipleri, ÖTV ve KDV indirimlerinin uzatılması gerektiğini belirterek yetkililere çağrıda bulundu.

Konuyla ilgili İLKHA’ya konuşan Batman’daki beyaz eşya ve mobilya mağazası sahipleri, ÖTV ve KDV indiriminin piyasada istenilen düzeyde olmasa da bir hareketliliğe neden olduğunu ifade ederek, bu hareketliliğin devam etmesi için ÖTV ve KDV indiriminin devam etmesi ya da sabit hale getirilmesi gerektiğini belirttiler.

Dolardaki yükselişin kendilerini büyük oranda etkilediğini dile getiren Batman Mobilyacılar ve Dayanıklı Tüketim Malları Derneği Başkanı Ekrem Aksoy, KDV indirimiyle mobilya sektöründe ciddi anlamda işlerin iyileşmeye doğru gittiğine dikkat çekti.

"İndirimler sabitlenmeli"

Aksoy, "Doların yükselmesinden sonra biz mobilya sektörü olarak çok büyük badire atlattık. Fiyatların yükselmesinden dolayı sıkıntılar yaşadık. Daha sonra KDV’nin yüzde 8’e getirilmesi ile beraber mobilya sektöründe ciddi anlamda işlerin iyileşmesine doğru gidildi. Biz KDV ve ÖTV indirimlerinin uzun bir süre daha uzatılmasını veya sabit hale getirilmesini istiyoruz. Biz de tekstilciler gibi yüzde 8 oranında bunun sabitlenmesini istiyoruz." dedi.

"KDV ve ÖTV indirimleriyle beraber orta ölçekte piyasada rahatlama yaşandı"

İndirimlerin uzatılması takdirde piyasanın rahatlayacağını vurgulayan Aksoy, "KDV indiriminden önce mobilya sektöründe piyasada çok ciddi bir durgunluk vardı. İşler durma noktasına gelmişti. Sektör çalışanları artık iş yapamaz hale gelmişlerdi. KDV ve ÖTV indirimleriyle beraber ciddi olmasa da orta ölçekte piyasada bir rahatlama yaşandı. Bizler bunun devam etmesini, indirimlerin uzatılmasını istiyoruz. İndirimler sabitlenmese bile bunun en azından şimdilik yılsonuna kadar uzatılması talebinde bulunuyoruz. Böyle olursa piyasanın rahatlayacağını düşünüyoruz." diye konuştu.

"ÖTV indirimin devam ettirilmesini istiyoruz"

Henüz yeni bir toparlanma süreci içerisine girdiklerini aktaran beyaz eşya mağazası sahibi Mehmet Şerif Ekin ise şunları söyledi:

"Yaklaşık 6 aydan uzun bir süredir ÖTV indirimi devam ediyordu. İndirimler sayesinde piyasada biraz da olsa canlılık oldu. Şu anda yeni yeni hareketlilik olmaya başladı. Bir toparlama süreci içerisine giriyoruz. ÖTV indirimlerinin devam ettirilmesini istiyoruz. Genç evlenen çiftlerimiz var. ÖTV indirimleri kalkarsa piyasa tam canlanmadığı için işler daha da kötüye gider. Temennimiz ÖTV indiriminin devam edilmesidir. ÖTV indiriminde yüzde 8-10 gibi bir indirim uygulanıyor. Firmada indirimde katkı yaptığı için yaklaşık yüzde 20’lik bir düşüş oluyor. Bu da fiyatlara yansıdığı zaman güzel oluyor. İndirimler devam ederse yavaş yavaş piyasada bir düzelme süreci içerisine girmiş olacağız." (Mehmet Fatih Akgül, Mehmet Sait Çelik-İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir