• DOLAR 7.417
  • EURO 9.009
  • ALTIN 443.154
  • ...
Dünya Bankası’ndan Rusya’ya 3 uyarı

EKONOMİ SERVİSİ

Dünya Bankası 2019 yılında Rusya ekonomisinde yüzde 1,2 büyüme bekliyor. Dünya Bankası’nın Rusya ekonomisi için işaret ettiği başlıca riskler şöyle:

YAPTIRIMLAR VE PETROL FİYATLARI

Yaptırımların sertleştirilmesi halinde mali piyasaların ülkeye güveni sarsılabilir. Brent petrolün varil fiyatı geçen hafta 60 doların altına geriledi. Dünya Bankası 2019 yılında ortalama varil fiyatının 66 dolara yükseleceğini öngörüyor. Küresel talebin azalması ve ABD’de kaya petrolünün üretiminin artırılması halinde ise petrol fiyatlarının düşebileceği tahmin ediliyor.

TÜKETİCİ KREDİLERİNDE AŞIRI ARTIŞ

Ruble bazında tüketici kredilerindeki çift haneli artış ekonomi için risk oluşturuyor. Rusya Merkez Bankası verilerine göre, 1 Mayıs 2019 tarihi itibarıyla ülkede krediler geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 arttı. Ekonomi Bakanı Maksim Oreşkin, kredi balonunun büyümesi halinde ülkenin 2021’de resesyona girebileceği uyarısını yaptı. Dünya Bankası raporunda “Tüketici kredilerindeki  sürekli artış mali istikrar için tehdit yaratabilir” denildi. Diğer yandan Dünya Bankası, Rusya’da yakın vadede bir ekonomik kriz beklenmediğine işaret etti.

İHALELERDE REKABET OLMAMASI

Büyük çaplı ulusal projelerin hayata geçirilmesi, ancak bunların genelde "kapalı ihalelerle" yapılması da Rusya ekonomisi için risk oluşturuyor. Bir yandan bütçe hedeflerimi zorlayacak büyük harcamalarda dikkatli olunması, diğer yandan kamu projeleri için rekabetçi ortam yaratılması gerekiyor.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir