• DOLAR 5.788
  • EURO 6.404
  • ALTIN 271.88
  • ...
"Hava şartları ürünleri olumsuz etkiledi"
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Adıyaman'da hububatta hasat mevsimi başlarken, çiftçiler istenilen düzeyde verimin elde edilmemesini hava şartlarının kararsızlığına bağladı. Yetkililere seslenen çiftçiler, Toprak Mahsulleri Ofisinin çiftçinin mağdur olmaması için hızlı hareket ederek ürünlerini alması ve ödemelerini yapması gerektiğini vurguladılar.

Yağmurların bu yıl kararsız olmasının ürünleri olumsuz etkilediğini belirten Murat Çalış isimli çiftçi, "Bu senen ilk başlarda yağmur çok fazla yağdı yağmurun etkisiyle tarlalar çok fazla suya doydu. Daha sonra tarlalar yeniden kendine gelmeye başlayınca yaklaşık iki ay yağmur yağmadı. Tarlalara böyle olunca buğdaylar tam dolu hale gelemedi." dedi.

Çalış, "Diğer taraftan yaptığımız masraflarımız var. Bu senen gübre çok pahalıydı. Kilosunu 2 liradan alıyorduk. Mazot da biraz pahalıydı. Durum böyle olunca kâr oranımız da düştü. Cumhurbaşkanı hububat fiyatını açıkladı. Bizim de isteğimiz Toprak Mahsulleri Ofisi'nin bir an önce ürünlerimizi almasıdır. Bu durumda çiftçimizin mağduriyeti gider. Diğer bir isteğimiz de fiyatların çok fazla düşürülmemesidir. Çünkü çok fazla masraf etmişiz, bu masraflarımız da göz önünde bulundurulsa seviniriz." ifadelerini kullandı.

Emre Kılınç isimli çiftçi ise "Şu anda durumumuz göz önündedir, görüyorsunuz. Çiftçi olarak ciddi bir gelirimiz kalmamış. Yaptığımız çalışmaların karşılığını istediğimiz gibi alamıyoruz. Bu tarlaya en az üç defa gübre attık, üç defa ilaçladık. Tarlayı sürmek için kullandığımız mazot oldukça yüksek olduğundan bizi çok etkiliyor. Çiftçi şu anda kımıldayacak durumda değildir. Ancak kendi yağımızda kavrulmaya çalışıyoruz. Bir ay boyunca yağmur sürekli yağdı, daha sonra da hiç yağmayınca bu durum ürünleri etkiledi. Bizler Toprak Mahsulleri Ofisi'nin ürünleri alırken fazla bekletmeden hemen ödemeleri yapması bizi rahatlatacaktır." şeklinde konuştu. (Cemil Özdaş - İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir