• DOLAR 6.451
  • EURO 7.19
  • ALTIN 338.14
  • ...
Kosova’da tarihi camiye saldırı

Saldırıya büyük tepki gösteren Kosova İslam Birliği Konseyi, Prizren’de 1455 yılında inşa edilen ilk cami olarak bilinen Namazgah Camisi’ne yapılan saldırı nedeniyle derin rahatsızlık duyduklarını ifade etti.

Saldırganların hutbeye giriş sütunlarını yıkmak için kasti saldır düzenlediklerine dikkat çekilen yazılı açıklamada, saldırganların yakalanması ve adalet önüne çıkarılması için kovuşturma organlarına çağrı yapıldı.

Kosova İslam Birliği Konseyi, Prizren Bölge Kültür Mirası Merkezi ve diğer yetkili kurumlardan, hasarın giderilmesi ve Namazgah camisi’ne gereken özen göstermelerini talep etti.

Namazgah, geniş kitlelerin namaz kılması için yapılan üstü açık camidir. Fatih Sultan Mehmet Prizren’i fethettikten sonra ordusuyla ilk Cuma namazını burada kıldığı rivayet edilmektedir. Namazgah, üstü açık yapılan tek, Prizren’in de ilk Camisi olma özelliği taşımaktadır. Uzun yıllar depo olarak kullanılan Namazgah, 2001 yılında Prizren’de konuşlu Türkiye askerinin girişimiyle TİKA tarafından restore edilmiştir.

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir