• DOLAR 6.094
  • EURO 6.616
  • ALTIN 322.13
  • ...
Savcılıktan sandık kurullarına yönelik soruşturmayla ilgili açıklama

Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada, 2 Mayıs'ta muhtelif basın  yayın organlarında, "İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 31 Mart 2019  tarihli Mahalli İdareler Genel Seçimleri kapsamında yapılan usulsüzlüklere  ilişkin 32 ayrı soruşturma başlatılıp çok sayıda kişinin ifadeye çağrıldığı"  şeklinde haberler yer aldığı anımsatıldı.
 
Bu haberler esas alınarak çeşitli yorumların yapıldığı ifade edilen  açıklamada, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla  açıklama yapılmasına  gerek duyulduğu kaydedildi.
 
Açıklamada, 31 Mart 2019 tarihli Mahalli İdareler Genel Seçimleri  kapsamında oyların sayımı, tutanağa bağlanması, sonuçların sisteme girilmesi ve  benzeri işlemlerde çeşitli usulsüzlükler olduğundan bahisle seçimin ertesi  gününden bu yana muhtelif zamanlarda vatandaşlar, siyasi parti teşkilatları ve  ilçe seçim kurulu başkanlıklarınca ihbarlar yapıldığı bildirildi.
 
Bunun üzerine 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 160. maddesi  uyarınca soruşturmalar başlatılarak iddialara konu belgelerin temin edildiği  belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
"Bu işlemlerde görevli kişiler de savunmaları alınmak üzere davetiye  tebliğ edilmek suretiyle Cumhuriyet Başsavcılığımıza çağrılmıştır. Başlatılan  soruşturmalar, ihbara konu olayların gerçekliğini ortaya çıkarmaya özgü olarak ve  kanunlarla Cumhuriyet Başsavcılığımıza tanınan delil toplama yetkileri usulünce  kullanılmak suretiyle yürütülmektedir. Cumhuriyet Başsavcılığımız, mezkur  soruşturmalara ilişkin görev ve yetkilerini, her zaman olduğu gibi maddi gerçeği  ortaya çıkarıp varsa sorumluluğu bulunan kişiler hakkında gereğine tevessül etmek  amacıyla tarafsız ve mevzuata uygun biçimde yerine getirmekte olup medyada yer  bulan ve bu soruşturmaların amacına dair yasal çerçeveyi aşacak ifadeler içeren  haber ve yorumlar gerçek dışıdır."

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir