• DOLAR 7.282
  • EURO 8.605
  • ALTIN 476.179
  • ...
TARİHTE BUGÜN- 23 Nisan 2019

1920: TBMM açıldı ve ilk kez toplandı. Savaş ve işgalden  henüz tam kurtulamamış olan müslüman halk, Cuma namazı çıkışı kur’an tilavetiyle, mevlüdlerle, tekbir ve salavatlarla büyük bir coşku seli halinde millet meclisini kurdu. 

1923:Lozan Barış Konferansı 23 Nisan 1923’te ikinci defa toplanarak, taraflar olan Türkiye Büyük Millet Meclisi temsilcileriyle Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Portekiz, Belçika, SSCB ve Yugoslavya temsilcileri aracılığıyla 24 Temmuz 1923’te sonuçlandırılmıştır.

1953:Kore'de savaşan Türkiyeli subaylara, törenle Amerika Birleşik Devletleri Başkanı'nın bronz yıldız madalyası verildi. Ayrıca Sunchon Boğazı'nı da koruyarak BM ordusunu imha edilmekten kurtaran Türk tugayına, başarısından dolayı ABD Kongresi tarafından “Mümtaz Birlik Nişanı ve Beratı”, Güney Kore Cumhurbaşkanlığı tarafından da Türk Silahlı Kuvvetleri'ne “Birlik Nişanı” verildi.

1982: TRT, renkli yayına başladı. Teknolojik gelişmeleri hep birkaç adım geriden takip eden Türkiye tamamen renkli televizyon yayınına seksenli yılların ortalarında ancak geçebildi.

1984 - AIDS'e neden olan virüs belirlendi. Bilinen ilk AIDS vakaları 1981'de ABD'nin New York ve Kaliforniya eyaletlerinde rapor edildi. AIDS teşhisi konulan ilk şahısların çoğu hastalığı cinsel yolla kapan eşcinsel erkekler ve şırıngaları ortak kullanan damardan alınan uyuşturucu bağımlılarıydı. 1983 yılında Amerikalı ve Fransız araştırmacılar hastalığın nedeninin HIV olduğunu buldular ve 1985'e gelindiğinde bu virüsü tespit eden serolojikkan testleri geliştirildi.

1987: ABD Temsilciler Meclisi Komisyonu'nun Ermeni yanlısı tasarıyı kabul etmesi Türkiye-ABD arasındaki ilişkileri iyice gerginleştirdi. Washington Büyükelçimiz Şükrü Elekdağ Türkiye'ye çağrıldı.

1992—Meksika'nın Guadalajara şehrinde kanalizasyon sisteminde biriken metan gazının patlaması sonucu 250 kişi öldü, 1000’den fazla kişi yaralandı.

1997: Başbakan Yardımcısı Çiller, temel eğitimin 8 yıla çıkarılacağını açıkladı. 28 Şubatçıların halka ve eğitime verdikleri en büyük zararlardan birisi de 8 yıllık kesintisiz eğitim oldu. MGK’ de alınan ve zorla dayatılan kararla eğitim büyük bir yara aldı. 

2012 : Mısır'da Müslüman Kardeşler destekli aday Hayrat Şatır'ın adaylığının düşürülmesi üzerine, Hürriyet ve Adalet Partisi Muhammed Mursi'yi yeni aday olarak gösterdi.

Yüksek Seçim Komisyonu, 15 Nisan'da Aldığı kararla cumhurbaşkanlığı yarışına katılmak için başvuran 10 adaya cumhurbaşkanlığı yolunu kapatmıştı.

2012 : Nato'nun son yıllarda hayata geçirdiği en büyük proje olan ve radarı Türkiye'de bulunan Füze Kalkanı Sisteminin Avrupa'yı doğudan gelecek saldırılardan koruyamayacağını gösteren iki ayrı rapor yayınlandı.

ABD Savunma Bakanlığı ve Kongre Müfettişlerinin hazırladığı raporlara göre projede ciddi maliyet sorunları ve kritik teknolojik sorunlar yaşanıyor. Raporda sistemin Malatya’daki Radarının da menzilinin kısa kaldığı belirtiliyor. Böylece asıl gayenin İsraili korumak olduğu bir kez daha ortaya çıkmış oldu.

 

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir