• DOLAR 6.818
  • EURO 7.562
  • ALTIN 377.026
  • ...
Gezgin Fest Van’a tepkiler devam ediyor

Geçtiğimiz yıl 7-9 Eylül tarihleri arasında Van’ın Gevaş ilçesinde gerçekleştirilen ve ahlaka aykırı görüntülerin oluştuğu Gezgin Fest Van, bu yıl 21-23 Haziran'da düzenlenmesi planlanıyor.

Düzenlenmesi planlanan festival için sivil toplum kuruluşların tepkisi üzerine iptal başvurusu yapıldı.

Gezgin Fest’in iptal edilmesi amacıyla Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi tarafından basın açıklaması yapıldı. Verenel Derneğinde yapılan açıklamayı, 72 STK adına Ahlak Hareketi İcra Kurulu Başkanı Gazanfer Güler okudu.

Gençlik festivalin bölgede bir daha gündeme gelmemesi gerektiğinin anımsatan Güler, "Güzel Van’ımızda, geçen yıl her türlü ahlaksızlığın aleni icra edildiği, Gezgin Fest Van adıyla bir ifsat faaliyetinin yapıldığı kamuoyunun malumudur. Festivalde Kur'an ayetleri ile alay edildiğinin ortaya çıkması haklı bir infiale neden olmuştu. Bir alkollü içecek firmasının ana sponsorluğunda yapılan festivalde yaş sınırı gözetilmeden, limitsiz içki tüketildiği görülmüştür. Alanda uyuşturucu tüketimi kullanımı, 3 gün boyunca kadınlı erkekli her türlü kötülüğün yapıldığı tespit edilmiştir." dedi.

Toplumun değerlerini önemsediklerini ifade eden Güler, "Eğlence adı altında kiralık çadırlarda aleni bir şekilde zinanın teşvik edilmesi halkımızın değerlerine örfüne kültürüne inançlarını aykırıdır. Hepimiz için vazgeçilmezimiz olan çocuklarımızda büyük tahribatlar oluşturan bu tür ortamlar,  kadim medeniyetlerin de hüküm sürdüğü bu topraklarda yaşayan her erdemli insanın karşı çıkması gereken çirkinliklerdir. Genelde toplumumuzun özelde de ilimizin temel dinamiği, toplumu birbirine bağlayan barışın, sükunetin asıl kaynağı olan inanç ve ahlaki değerlerini dejenere eden bu gibi bilinçli ve sinsi organizasyonlar, gençler üzerinde çok yıkıcı sonuçlar oluşturmaktadır. Dolayısıyla neslin korunması toplum ve aile değerlerinin ifsat edilmemesi temel amacımızdır." diye konuştu.

"Alkollü içki ve uyuşturucu tacirlerine katkı sağladı"

Yapılan festivalin Van ekonomisine katkısının olmadığını söyleyen Güler, konuşmasını şöyle sürdürdü: "İddiaların aksine adı geçen festivalin Van il ekonomisine ve turizmine müspet bir katkısının olmadığı bilakis alkollü içki ve uyuşturucu tacirlerine katkı sağladığı görülmüştür. Festival adı altında alkol ve uyuşturucu kullanımının Van gençleri arasında yaygınlaştırılmasının Van ekonomisine ne tür bir katkısı olacaktır. Zaten bu etkinlikte yerel esnafın kazandığı bir şey yoktur. Ulusal düzeydeki firma ve organizatörler kazançlı çıkmaktadırlar. Alkollü içecek firması geçen yıl tırlar dolusu satış yapmıştır. Bizler, Van Ahlak Hareketi olarak ahlaki ve toplumsal değerlerimiz çerçevesinde ilimizin turizm ve ekonomisine katkı sunacak her etkinliğe taraftar olduğumuzu ifade ediyoruz."  

"İnançlarımızın ekonomik kaygılara feda edilmesine müsaade etmeyeceğiz"

Van’da yaşayan hiç kimsenin özel hayatına müdahalenin söz konusu olmadığını belirten Güler, "Kutuplaşma istemediğimizi, ötekileştirici bir dil kullanmadığımızı, toplumsal barışı önemsediğimizi vurgulamak isteriz.  Sadece kötülüklerin toplum hayatında yaygınlaşmasına itiraz ettiğimizin bilinmesi gerekir. Kırmızıçizgilerimiz olan inançlarımız ve toplumsal ahlaki değerlerimizin ekonomik kaygılara feda edilmesine müsaade etmeyeceğiz. İnançlarımızla alay edilen, içki, fuhuş ve uyuşturucu gibi her türlü kötülüğün icra edildiği bu ve benzeri çirkinliklere tüm gücümüzle karşı duracağımızın bilinmesi gerekir. Her türlü ahlaksızlığa karşı ilimizin siyasilerini STK’larını, Erdemli yaşamak arzusu içindeki tüm halkımızı sorumluluk almaya davet ediyoruz. Van’daki 72 STK’mızın oluşturduğu Ahlak hareketi olarak evlatlarımıza ve genç nesillerimize sahip çıkma adına her türlü hayırlı faaliyetin öncüsü olacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz." şeklinde konuştu. (İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir