• DOLAR 5,8343
  • EURO 6,5271
  • ALTIN 252,483
  • ...
Türkiye fırsatlar ülkesidir

İSTANBUL

1. Türk-Arap İş Zirvesi, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) ev sahipliğinde, Uluslararası İş Forumu (IBF) organizasyonuyla, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, AK Parti Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Yasin Aktay, IBF Başkanı Erol Yarar,  MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç’in katılımıyla gerçekleştirildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, Türkiye'de yapılan yatırımların geri dönüşünün çok hızlı olduğuna dikkati çekerek, "Ticari olarak bugün Avrupa ülkesinde ya da Batı ülkelerinde yapacağınız yatırım, 15, 20, 25 veya 30 yıl da size geri dönüyor. Yaptığınız bir yatırımın karşılığını ancak çocuklarımız görüyor. Türkiye'de öyle bir şey yok. Türkiye’de yapacağınız bütün işler size kar getirecek. Türkiye'de yaptığınız yatırım karşılığını, 4-5 yıl sonra görüyorsunuz. Türkiye'de çok kısa bir sürede yatırdığınız parayı geri alıyorsunuz. Bu kadar hızlı bir geri dönüş var." diye konuştu.

" TÜRKİYE GERÇEKTEN BİR FIRSATLAR ÜLKESİDİR"

AK Parti Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Yasin Aktay da, "Arap kardeşlerimizin genelde Türkiye'ye geldiklerinde çok sınırlı alanlarda kaldıklarını görüyoruz. Çünkü yeterince araştırma yapmıyorlar. Arap kardeşlerimiz yeterince araştırma yaptıkları zaman görecekler ki, Türkiye gerçekten bir fırsatlar ülkesidir. Artık yatırımdan bahsetmemiz gerekiyor. Yatırım da bir nevi ticarettir. Ama bu yatırımı yaparken çok farklı alanlar var." değerlendirmesinde bulundu. Aktay, Türkiye'de sadece gayrimenkul alanında değil, maden ve enerji alanlarında da büyük fırsatlar bulunduğunu belirterek, bu alanlarda da yapılabilecek çok ciddi yatırımlar olduğunu vurguladı.

"BURASI SİZİN MEDİNE'NİZ"

IBF Başkanı Erol Yarar ise Orta Doğu'daki durumdan dolayı Türkiye'de İslam dünyasından birçok iş adamı bulunduğunu söyledi. Yarar, "Müslüman tacirleri bir araya getirerek, onların arasındaki bağları aynı Allah'ın Resulü'nün muhacirle ensarı kaynaştırdığı gibi kaynaştırmak zorundayız. Sizler, ülkenizi muhacirler gibi terk etmek zorunda kaldınız. Birçok zorluklarla karşılaştınız. Ama hoş geldiniz. Çünkü burası sizin Medine'niz. Çünkü MÜSİAD Resulullah'ın döneminde çadır niyetiyle kurulmuş olan bugünkü iş adamları teşkilatıdır." ifadelerini kullandı.

"ARAP ÜLKELERİYLE TİCARİ VE EKONOMİK İLİŞKİLER, İSTENİLEN DÜZEYDE DEĞİL"

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Türkiye’nin tarih boyunca Arap coğrafyasıyla sevgi bağını hiç koparmadan ve o bağın zedelenmesine izin vermeden güçlü ilişkiler yürüttüğünü söyledi.

Adaletli, güvenilir ticaret anlayışıyla çalıştıklarını ve hep birlikte kazanmanın temel amaç olduğunu vurgulayan Kaan, “Bizler, ortak tarihi paylaşıyoruz. Arap kardeşlerimizle acılarımız, sevinçlerimiz ortak. Arap coğrafyası, aynı zamanda biz Türk iş insanları için önemli bir ticaret bölgesi. Türkiye’nin Arap halklarıyla yüzyıllardır süregelen, tarihi, kültürel ve sosyal yakınlığı, ülkemiz ve Arap dünyasını birbirleri ile yakından ilgilenmeye teşvik ediyor. Türkiye, özellikle son yıllarda, Arap ülkeleriyle olan ilişkilerinde çok boyutlu ve geleceğe dönük bir dış politika izliyor. Orta Doğu’da barış, istikrar ve refahın egemen olması için yürütülen çabalara güçlü ve aktif destek veren ülkemiz, Arap dünyası ile kurduğu ilişkiyi, karşılıklı ekonomik çıkarları gözeterek yürütüyor.” diye konuştu.

Kaan, coğrafi yakınlık ve tarihten gelen güçlü bağa rağmen bugün Arap ülkeleriyle ticari ve ekonomik ilişkilerin, istenilen düzeyde olmadığını belirterek, Müslüman ülkelerin dünyadaki ticari faaliyetlerinin yüzde 90’nın Müslüman olmayan ülkelere yönelik olduğuna dikkati çekti.

KAMUOYU ARAP YATIRIMLARINI YETERİNCE BİLMİYOR

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç de tanıtım ve bilgilendirme noktasında sorunlar bulunduğuna işaret ederek, Türkiye’de kamuoyunun Arap yatırımlarını yeterince bilmediğini, Arap yatırımcıların ise Türkiye’deki iş mevzuatlarını ve avantajlarını bilmediğini ifade etti. Avdagiç, buna yönelik girişimlerde bulunulması gerektiğinin altını çizdi. AA

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir