• DOLAR 6.832
  • EURO 7.593
  • ALTIN 380.397
  • ...
Denizlerde av yasağı başlıyor

"Vira Bismillah" diyerek 1 Eylül'de denize açılan Egeli balıkçılar, av yasağına günler kala sezonu bereketli kapatmanın sevincini yaşıyor.

İzmir Balıkçı İşadamları Derneği Başkanı Şahin Çakan yaptığı açıklamada Ege'de irili ufaklı bin 710 teknenin bulunduğunu, bunların 1 Eylül'de halat çözerek denize açıldığını söyledi.

Denizlerde av yasağı yarın başlayacak

Bir önceki sezonda Türkiye genelinin aksine Egeli balıkçıların iyi dönem geçirdiğini anlatan Çakan, bu yıl ise sezonun iyi başladığını, son aylarda hava koşulları nedeniyle yeterli av yapılamadığını belirtti.

Denizlerde av yasağı yarın başlayacak

"Bu sezon balıkta Türkiye'ye Ege baktı"

Çakan, sezonun başından yeni yıla kadar Türk balıkçıları açısından çok verimli geçtiğini, palamut ve hamsi bolluğunun olduğunu ifade ederek, "İzmir Su Ürünleri Hali'ne giren balık miktarına baktığımızda geçen yıl bütün sezon avladığımız balık 50 bin tondu. Bu sezon ise yılbaşına kadar yaptığımız avla 50 bin tona ulaştık. Yılbaşından sezon sonuna kadar 2 bin ton balık avcılığı oldu. Hava koşulları müsaade etseydi biz geçen yılı ikiye katlardık ve halkımıza balığı daha ucuza yedirebilirdik ama buna da şükür." dedi.

Denizlerde av yasağı yarın başlayacak

Ege Denizi'nden avlanan sübye, ahtapot, kalamar ve hamsinin Yunanistan, İtalya ve İspanya'ya da ihraç edildiğini aktaran Çakan, Türkiye'de ise her noktaya balık gönderdiklerini söyledi.

Çakan, balık fiyatlarının hava şartlarına göre iniş ve çıkışları olduğunu anlatarak, "Bu sene yılbaşına kadar palamut sonra da hamsi oldu. Ege'de sardalya, kolyoz, istavrit, hamsi bol miktarda çıktı. Bu sezon balıkta tüm Türkiye'ye Ege baktı diyebiliriz." dedi.

Denizlerde av yasağı yarın başlayacak

Karadeniz'de balık sezonu bereketli bitiyor

Karadenizli balıkçılar da, 1 Eylül'de "Vira bismillah" diyerek başladıkları av sezonuna bereketli kapatmanın sevincini yaşıyor.

Sezonu açtıkları palamut avıyla yüzü gülen balıkçıların, bol miktarda avladığı balık, tezgahları ve vatandaşın sofrasını şenlendirdi.

Hamside ise palamut kadar olmasa da avcılık iyi geçti. Batı bölgelerden Hopa'ya kadar hamsinin peşinden giden balıkçı tekneleri, yurt dışında da hamsi avladı.

Balıkçılar, hamsinin ardından bol miktarda istavrit avı gerçekleştirdi.Denizlerde av yasağı yarın başlayacak

Kıyı balıkçıları balık avına devam edecek

Ordu Kumbaşı Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Şahin Aydemir ise sezonun genel olarak iyi geçtiğini belirterek, "Bu sene 'Balık tutamadım, para kazanamadım' diyen yoktur tahminimce. Bu sezon tayfaların da yüzü güldü, balıkçıların da yüzü güldü, genel durum iyiydi." diye konuştu.

Denizlerde av yasağı yarın başlayacak

Kıyı balıkçılarının bundan sonraki dönemde tezgahlara balık sağlamaya devam edeceğini kaydeden Aydemir, "Nisan sonundan haziran ayına kadar barbunya avlanacak, yine mezgit ve istavrit olacak. Mezgit biraz zayıf görünüyor ama iyi olur inşallah. Ramazanda vatandaş istavrit veya mezgit tüketecek. Kıyı balıkçıları vatandaşın sofrasını balıksız bırakmayacak." ifadesini kullandı.

Kaynak: AA 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir

Kategorinin Öne Çıkan Haberleri