• DOLAR 6.98
  • EURO 8.233
  • ALTIN 442.81
  • ...
Türkiye`nin ilk Sakatatçılar Çarşısı bitti

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından yap-işlet-devret usulü ile yapılan ve Türkiye'nin ilk Sakatatçılar Çarşısı unvanına sahip olacak olan çarşının yapımı tamamlandı.

Daha önce Tarihi Peynirciler Çarşısı'nda sağlık şartlarına uygun olmayan bir ortamda hizmet veren ve kısa süre önce ihalesi yapılarak yapımına başlanan Sakatatçılar Çarşısı açılışa gün sayıyor.

Vali Mithat Bey Mahallesi Defterdarlık Caddesi üzerinde yapılan çarşıda, 16 dükkân, 1 lokanta ve 1 zabıta noktası bulunuyor. Yapımı tamamlanan, tabelaları, dolapları, soğuk hava depoları takılan ve bazı esnafların dükkânlarında satışa başladığı sakatatçılar çarşısı Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyor.

Yaklaşık 7 yıldır sakatatçı esnaflığı yapan İzzettin Özarslan, daha önce yerlerinin Peynirciler Çarşısı'nda olduğunu ve çok sıkıntı yaşadıklarını ifade ederek, artık hijyenik bir ortam da hizmet verdiklerini söyledi.

Özarslan, "Biz sakatatçı esnafları yeni yerlerimizde çok daha konforlu bir şekilde hizmetlerimizi sürdüreceğiz. Halkımız gönül rahatlığı ile alışverişini yapabilecek. Tüm esnaflarımıza ve vatandaşlarımıza hayırlı olsun." dedi.

Sakatatçılar Kooperatif Başkanı Abdulmenaf Tüzün de "Vatandaşlarımıza en kaliteli hijyenik hizmeti sunma noktasında Büyükşehir Belediyemizden yetkililerle sürekli istişare halindeydik. Geldiğimiz noktada şuan çok modern bir yapı inşa edildi. Dubleks değil, Tripleks bir yapı ortaya çıktı. Alta soğuk hava depoları mevcut. Hemen üzerine giriş katında taze satış dükkânları ve üst katta ise bürolar var. Bugün itibariyle çarşımız hizmete girmiştir. Tüm halkımızı bekliyoruz. Emeği geçen Büyükşehir Belediyesi yetkililerine tüm esnaflarımız adına teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Peynirciler çarşısı ve sakatatçılar çarşısını yakın zamanda hizmete açacaklarını belirten Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Ülker Cem Kaplan ise "Bir sakatatçılar çarşısında olabilecek tüm detayların düşünüldüğü çarşımız, Tarım ve Orman Bakanlığı standartlarına göre dizayn edildi. Sağlık ve hijyen kurallarını üst düzeyde uygulayacağımız modern çarşımızın çok yakında açılışını yapacağız. Esnaflarımız yavaş yavaş dükkânlarına yerleşmeye başladı. Çok güzel bir çarşı oldu. Yine bunun yanında Peynirciler Çarşısı'nın da restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Bu iki modern çarşımız halkımıza hayırlı uğurlu olsun." ifadelerini kullandı. (İLKHA)


 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir