• DOLAR 5,8094
  • EURO 6,6150
  • ALTIN 267,671
  • ...
Uçakları yılanlar tamir edecek?

 

TEKNOLOJİ SERVİSİ

İTO Gazetesi`nin haberine göre; uçak motorlarının tamiri, yeni geliştirilen yılan robotlarla artık sorunsuz yapılabilecek.

Uçak motorları oldukça karmaşık sistemler. Düzenli olarak bakımlarının yapılması gerekiyor ve bu da uçuş maliyetlerinin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Hem zaman hem de para açısından kayba yol açan ve oldukça detaylı olan bu işlemlerin büyük bir özenle yapılması gerekiyor.

Rolls-Royce firması uçakların bakımlarını kolaylaştırmak ve hızlandırmak adına Intelligent Engine projesi kapsamında küçük robotlar geliştiriyor. Peki, bu minik robotlar ne işe yarayacak?

ENDOSKOPİ GİBİ

Robotlar küçük olduklarından, motoru parça parça sökmeden, üstelik motorun her yerinde inceleme yapabilecek. ‘Flare` isimli robot, bir yılan şeklini alarak endoskopi yapar gibi motorun derinliklerine dalacak. Diğer yılan şeklindeki robotlarla işbirliği yaparak örneğin motorun termal kaplamalarının eksilen kısımlarını tamir edecek.

Robotlar aynı zamanda bir hamam böceği gibi ilerleyen ‘Swarm` adı verilen robotları adeta tükürür gibi ağzından çıkaracak. 10 milimetre uzunluğundaki bu böcekler üzerlerinde taşıdıkları ışık ve kamera ile tamir işlerine yardımcı olacak. Aynı anda robotların ilerleyişini canlı olarak izleyen uzmanlar, robotlar sayesinde tamiri ile meşgul olduğu noktayı farklı açılardan izleyebilecek.

İLK DENEMELER BİRKAÇ YIL İÇİNDE

Rolls-Royce, aynı zamanda büyük parçaları birleştirmek gibi işler yapacak olan büyük robotların da üretileceğini söylüyor. Nottingham ve Harvard Üniversiteleri ile birlikte çalışan firma, bu minik robotların gerçek olmasını şu anda uzak bir ihtimal olarak görse de birkaç sene içinde ilk denemelerin başlayacağını ve kamuoyuna bu robotların tanıtılacağını belirtiyor.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir