• DOLAR 8.534
  • EURO 10.144
  • ALTIN 498.68
  • ...
Yeni sezonda tezgahın gözdesi palamut

TEKİRDAĞ/ÇANAKKALE - (AA) Denizlerde av yasağının sona ermesinin ardından yeni sezonda tezgahların gözdesi palamut oldu.

Marmara'da geçen yıl olmayan ve tanesi 30 liradan satılan palamut, bu yıl tezgahlarda boyuna göre 10 liradan alıcı buluyor.

Tekirdağ Süleymanpaşa Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim Pehlivanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni sezonda balıkçı tezgahlarında vatandaşların en çok palamudu tercih ettiğini söyledi.

"Tezgahlardaki balık çeşidi arttı"

Pehlivanoğlu, sezonun geçen yıla göre daha bereketli başladığını ifade ederek, "Bu yıl balıkçılarımız sezondan daha memnun. Geçen yıla göre denizden daha çok balıkla dönüyorlar. Tezgahlardaki balık çeşidi arttı. Geçen yıl neredeyse olmayan palamut bu yıl bol miktarda var. Bu yıl fiyatlar da uygun olduğu için vatandaşlar bol bol palamut tüketiyor. En çok tercih edilen balık palamut." ifadelerini kullandı.

Balığın bol çıkmasının ilerleyen günlerde fiyatlara da yansıyacağını beklediklerini aktaran Pehlivanoğlu, "Bu yıl vatandaşlarımız bol bol balık tüketebilecek gibi görünüyor" ifadelerini kullandı.

Balıkçı Hasan Erol da sezonun açılmasıyla balık tezgahların şenlendiğini ifade etti. Bu sene balığa doyacağını belirten Erol, şunları kaydetti:

"Bu sene sezon daha bereketli açıldı. Uskumru, mezgit ve geçen yıl olmayan palamut bu sene bol. Boyutuna göre, 10,15 ve 20 liraya kadar palamutlar var. Geçen yıl palamudun fiyatı 30-35 lira seviyelerindeydi. İlerleyen günlerde balığın çıkışına göre fiyatlarda da değişiklik olur."

"Vatandaşlar bu yıl bol bol palamut yiyecek"

Çanakkale Balık Hali'nde boyuna ve gramajına göre 10 ile 35 lira arasında değişen fiyatlarla alıcıya ulaşan palamut, "rakipleri" karşısında bolluğu ile öne geçiyor.

Çanakkale Su Ürünleri Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı ve Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Uysal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, palamudun sezona hareketli başladığını söyledi.

Bu hareketin berekete işaret ettiğini aktaran Uysal, av sezonunda bol palamut beklentisinde olduklarını anlattı.

Uysal, 1 Eylül'den itibaren bolca avlanan palamudun sezonun ilerleyen günleri için de umut verdiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Hem gırgırlarda hem de uzatmalarda, küçük ölçekli voli balıkçılarımızda bu sezon en çok görünen palamut oldu. Karadeniz'de de var. Marmara'da da kendini gösterdi. Kuzey Ege'de Saroz'da balık şu an var. Beklenti şu ki bu kestane karasına kadar kendini gösterir. O arada balık yönünü çizer. Sezon başındaki göstergelerle palamudun bu yıl bol olacağını düşünüyorum. Göstergeler, işaretler onu gösteriyor bize ancak av şartları uygun olursa inşallah vatandaşlar bu yıl bol bol palamut yiyecek diye düşünüyoruz. Fiyatlar genel anlamda şu anda astronomik değil ama çok da ucuz sayılmaz. Tabii ne kadar talebin üzerine arz edilirse fiyatlar uygun olacaktır. Balık bollaştıkça arz talepten fazla olacağı için fiyatların da uygun olacağını düşünüyoruz."

"Sofralarımız şenlendi"

Hal müşterilerinden İskender Kardaşlar, haftada 2 ya da 3 gün sağlık için balık tüketmeye gayret ettiklerini söyledi.

Bu yıl sezonun başlamasıyla balıkta bolluk yaşandığı gözlemini aktaran Kardaşlar, "Balığı çok seviyoruz. Tabii palamut listenin başında geliyor. Şu anda fiyatı uygun olduğu için adeta sofralarımız şenlendi diyebilirim. Umarım daha bol ve daha ucuz olur." dedi.

Nevzat Kuloğlu ise tanesi 15 lira olduğu için başka bir tür yerine palamudu tercih ettiklerini dile getirdi.

"Palamutta bolluk bekliyoruz"

Balık hali esnafından Melih Kayıkçı da sezonun bereketli başladığını belirterek, "Fiyatlar uygun ve vatandaşın alabileceği ölçüde. İnşallah sezon bu şekilde devam eder. Fiyatların düşeceğini düşünüyoruz. Balığın daha da bollaşacağını düşünüyoruz. Genel anlamda balık fiyatlarında bir düşüş var. Palamut fiyatları boyutuna ve gramajına göre değişiyor 10 ile 20 lira arasında. Bu sezon palamutta bolluk bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir