• DOLAR 6,1048
  • EURO 6,8129
  • ALTIN 250,713
  • ...
"Asıl problemimiz özel yatırımların zayıf olmasıdır"

Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından, "Yerel Medya Buluşmaları" toplantılarının 10'uncusu Bingöl'de gerçekleştirildi.

Programda konuşan eski Kalkınma Bakanı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye ekonomisinin son durumu hakkında bilgi vererek, ekonomi politikalarını anlattı.

Yılmaz, "Doğu ve güneydoğuda asıl problemimiz, kamu yatırımlarından ziyade özel yatırımların zayıf olmasıdır. Özel yatırımlardan pay almadığınız zaman kamu yatırımlarıyla ne yaparsanız yapın bir yere kadardır. Asıl büyük pasta özel sektör yatırımlarıdır. Burada onları cezbetmek çok önemli. Bu konuda şartları oluşturmuş durumdayız. Bölgeyle ilgili algı çok önemli. Bu açıdan geçmişle mukayese edilemeyecek bir noktadayız. Çok daha huzurlu bir bölgemiz var şu anda ancak medya üzerinden bölgeyi takip edenlerin çok olumlu bir görüşe sahip olduğunu söyleyemeyiz. Bunun da uzun vadeli yatırımlara yansıdığını görüyoruz. Bu konuda inşallah zaman içinde daha iyi bir noktaya geleceğiz. Huzur ve güven ortamı pekiştikçe bu algılar da kırılacak." dedi.

Sütaş'ın Bingöl'e yatırım kararı aldığını bildiren Yılmaz, "Bununla birlikte bölgemize yeni bir disiplin gelecek. Bu Sütaş yatırımı tek başına 733 milyon TL değerinde. Bunun etrafında oluşacak irili ufaklı KOBİ'leri de düşünürseniz bir milyar TL'ye yakın yatırımdan bahsediyoruz. Bingöl İl Özel İdaremizin yıllık bütçesi 50-60 milyon TL'dir. Sütaş gerçekleştiğinde her ay Bingöl'ün ekonomisine 50-60 milyon sıcak para girecek. Bundan herkes faydalanacak. Toplam bin kişiye, dolaylı olarak da 10 bin kişiye istihdam sağlanacak." ifadelerini kullandı.

Toplantıya; Yılmaz'ın yanı sıra Basın-Yayın ve Enformasyon Diyarbakır İl Müdürü Fikret Dişlioğlu, Mütercim Tuncay Bulut ve Taha Tanrıkulu ile kurum çalışanları ve basın mensupları katıldı. (Nihat Kanat - İLKHA)


 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir