• DOLAR 6.739
  • EURO 7.401
  • ALTIN 370.735
  • ...
``Filistinli hasta tutukluların durumu endişe verici``

Filistin Esirler ve Serbest Bırakılanlar Heyeti Başkanı İsa Karaki, işgalci İsrail'in tıbbi ihmal politikası nedeniyle hasta tutukluların sayısının arttığını ve durumlarından endişe ettiklerini belirtti.

"Filistin Esirler Günü" dolayısıyla açıklamalarda bulunan Karaki, "Hasta tutuklular meselesi, çok endişe verici. Her gün şehit düşmelerinden korkuyoruz." dedi.

İşgal hapishanelerindeki Filistinli hasta tutukluların sayısının bin 800'ü aştığını aktaran Karaki, aralarında kanser hastalarının da olduğu ağır vakaların bulunduğunu söyledi.

Karaki, işgalci İsrail'in tıbbi ihmal politikası nedeniyle çok zor şartlar altında bulunan hasta tutukluların durumunun giderek kötüleştiğine dikkati çekti.

UCM adım atmadı

Filistin'in tutuklular meselesini Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) taşıdığını belirten Karaki, UCM'nin ise ihlaller gerçekleştiren işgalci İsrailli yetkilileri hesap vermeye zorlamak için adım atmadığını dile getirdi.

İsa Karaki, işgalci İsrail'in her gün gerçekleştirdiği baskınlar ve keyfi gözaltılar nedeniyle Filistinli tutukluların sayısının arttığını ifade etti.

Uluslararası topluma çağrı

"Esirler Günü ile dünyanın dikkatini tutuklular meselesinin önemine çekmek ve bu konunun siyasi çözümün bir parçası olduğu mesajını vermek istiyoruz." diyen Karaki, bu gün dolayısıyla ayrıca uluslararası toplumu tutukluları işgalci İsrail ihlallerinden korumak için üzerine düşeni yapmaya ve sorumluluk almaya çağırdıklarını kaydetti.

İdari tutukluların da yaklaşık bir aydır işgalci İsrail mahkemelerini boykot ettiğini aktaran Karaki, taleplerinin yerine getirilmemesi durumunda tansiyonu yükseltici adımlar atacaklarını söyledi.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir