• DOLAR 9.231
  • EURO 10.759
  • ALTIN 529.18
  • ...
Size Her Türlü Şartı Sağlamaya Hazırız
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

EKONOMİ SERVİSİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve DEİK tarafından düzenlenen Türkiye-Venezuela İş Forumu, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve DEİK/Türkiye-Venezuela İş Konseyi Başkanı Selim Bora'nın katılımıyla gerçekleştirildi. Venezuela Devlet Başkanı Maduro`yu Ankara`da ağırlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, bugün küresel ticaretin yavaşladığı, büyümenin hız kestiği, jeopolitik risklerin arttığı bir dönemden geçildiğini söyledi.

"Latin Amerika`ya Özel Bir Önem Veriyoruz"

Teknolojinin, mesafeleri ortadan kaldırırken, ülkelerin mesafe tanımaksızın birbirlerine daha fazla ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Dünya giderek küçülürken, 12 saatlik bir uzaklık bu devirde ticarete engel ve bahane olmamalı. O yüzden Latin Amerika`ya özel bir önem veriyoruz. Yarım milyarı aşan bir pazar orada bizleri bekliyor.  İşte dünyanın en zengin petrol rezervleri sizin elinizde. Burada da 80 milyonluk koca bir pazar var” dedi. Venezuela`nın son dönemde yaşadığı sıkıntıları yakından takip ettiklerini belirten Hisarcıklıoğlu, Venezuela`nın toplumsal dinamizmi ve tarihsel birikimi ile bu sıkıntıları aşacağına inandığını ifade etti.

Ülkenizin Acil Olarak Sosyal Konutlara İhtiyacı Olduğunu Biliyoruz

Hisarcıklıoğlu, “Ülkenizde kullanılmayan milyonlarca hektar tarım arazisi olduğunu biliyoruz. Bu arazileri şirketlerimiz ile ilgili kamu otoriteleri arasında yapılacak işbirlikleriyle ekonomiye kazandırabiliriz. Örneğin, Dünya`nın en iyi kakao aromasına sahip ülkesi olan Venezuela`da, kahve ve çikolata üretiminde ileri konumda olan Türk şirketleri ortak çalışmalar yapabilir. Ülkenizin acil olarak sosyal konutlara ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Daha önce ülkenizde sosyal konut inşaatı gibi projeler üstlenmiş ve başarıyla teslim etmiş olan şirketlerimiz konut projelerinizi yüksek kalite ile ivedilikle üstlenebilir. Venezuela limanlarının yenileneme ihtiyacı yüzünden ihracat potansiyelinizi tam olarak kullanamadığını biliyoruz. Limanlarınızı, Türk şirketleri kamu otoriteleriniz ile işbirliği yaparak modernize edebilir. Dünyanın en büyük 250 uluslararası müteahhidi listesinde tam 40 Türk firması var.

Okyanus Dolusu Fırsatlar

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de iki ülke arasında mesafelerin çok uzun olduğunu ancak bu uzaklığı "okyanus dolusu fırsatlar" şeklinde değerlendirdiğini dile getirerek, görüşmeler neticesinde iki ülke arasında ekonomik ve ticari ortaklık anlaşmasının imzalandığına dikkati çekti. Zeybekci, Başkan Maduro'nun önümüzdeki haftanın ikinci yarısında Venezuela'dan önemli bir ekibin gelmesi talimatını verdiğine işaret ederek, "Bütün platformu sizin için hazırlıyoruz. Çok hızlı bir şekilde iki ülke arasındaki ticaretin önündeki tüm engellerin kaldırılması, ticaretin serbest hale gelmesi ile ilgili adımları çok hızlı atıyoruz. Ayrıca, ticaret, finansman, bankacılık alanlarında da çok önemli kolaylıkların getirileceği altyapıları hazırlıyoruz" diye konuştu. İki ülke arasındaki yetkililerin ve iş dünyasının bir araya gelmesi için temasa geçeceklerini ifade eden Zeybekci, "Önümüzdeki en kısa sürede Ekonomi Bakanlığı ve DEİK eliyle çok güçlü bir iş dünyası ekibiyle Venezuela'ya bir daha gideceğiz. Bu sefer şirket şirket eşleştirme ile iki ülke iş dünyasını iş yapar hale getireceğiz" ifadesini kullandı.

Türkiye Ve Venezuela Arasında Turizm, Ticaret, Tarım Ve Güvenlik Alanında 5 Anlaşma İmzalandı

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise Türkiye ve Venezuela arasında turizm, ticaret, tarım ve güvenlik alanında 5 anlaşma imzalandığını söyledi. Venezuela'nın eski Devlet Başkanı Hugo Chavez döneminde de Türkiye'yi ziyaret ettiğini hatırlatan Maduro, o zaman da iki ülke arasındaki yatırımları artırmak istediklerini ancak kalıcı iş birliğini sağlamada bazı zorluklarla karşılaştıklarını ve ülkesinde yaşanan dönüşüm nedeniyle arzu edilen ilerlemeyi gerçekleştiremediklerini ifade etti. Maduro, iki ülke arasındaki ilişkilerin yeni bir etaba girdiğini belirterek, "Çok ısrarlı bir şekilde Venezuela'da yeni bir ekonomik model oluşturacağız. Çok verimli olacak, arzumuz zenginliği çeşitlendirmek." diye konuştu.

Size Her Türlü Şartı Sağlamaya Hazırız

Venezuela'nın son 100 senede petrol geliriyle geçinen bir ülke olduğunu aktaran Maduro, bunun da her şeyi ithal etme alışkanlığı yarattığını dile getirdi. Çok ısrarlı bir şekilde Venezuela'da yeni bir ekonomik model oluşturacaklarını vurgulayan Maduro, "Artık motorlarımızı çalıştıracağız ve zenginliğe ulaşma noktasında ürün çeşitliliğimizi artıracağız, ekonomiye yenilikler getireceğiz. O yüzden Türkiye'deki iş insanlarına şunu söylemek istiyorum, siz iyi yatırımcılar, fırsatları keşfeden kişiler olarak biliniyorsunuz. Venezuela da fırsatların olduğu bir ülke. Size her türlü şartı sağlamaya hazırız." şeklinde konuştu. Maduro, Türk iş insanlarını ekonomik dönüşümün bir parçası olmak üzere ülkesine davet etti. Venezuela'da maden, petrokimya, petrol, doğalgaz, turizm, sanayi, tarım, hizmetler sektörü, finans, bankacılık gibi alanlarda iş fırsatlarının olduğunu aktaran Maduro, "Ben sizi davet ediyorum. Gelin en iyi şartları bulalım bu alanlarda iş birliği yapalım." ifadelerini kullandı.

 

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir