• DOLAR 9.271
  • EURO 10.773
  • ALTIN 526.474
  • ...
20 Yılın En Uzun Soluklu Yükselişi
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

İSTANBUL

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi aylık yükseliş serisini ağustosta da devam ettirerek 1998 yılından bu yana ilk kez üst üste 9 ay değer kazandı. BIST 100 endeksi, 2016 yılının aralık ayında başladığı yükseliş rallisini bugüne kadar devam ettirerek, üst üste 9 ay yatırımcısına kazandırdı ve böylece son 20 yılın en uzun soluklu yükselişini gerçekleştirdi. Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetlerinin bu dönemdeki ortalama getirisi, alternatif yatırım araçları ve başlıca dünya borsalarına açık ara fark atarak yüzde 49'a ulaştı. Daha önce 1997 yılının mayıs ayında başlayıp 1998 yılının ocak ayına kadar devam eden 9 aylık yükseliş rallisinde yüzde 149 kazandıran borsa, aylık yükseliş serisini 1998 yılının şubat ayında, yüzde 7,8'lik düşüşle sonlandırmıştı.

Türkiye Güçlü Büyümesi İle Çok Özel Bir Yere Sahip

2016 yılının kasım ayını 73.995 puandan tamamlayan BIST 100 endeksi, 9 aydır yükselişine devam etti ve bu dönemde tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu 110.531 puana, günlük kapanış rekorunu 110.423 puana, haftalık ve aylık kapanış rekorlarını da 110.010 puana taşıdı. İş Yatırım Araştırma Direktörü Serhat Gürleyen, benzerleri ile karşılaştırıldığında BIST 100 endeksinin halen görece yüzde 20 ila yüzde 30 arasında daha ucuz olduğuna söyledi. Gürleyen, gelişmekte olan ülke piyasalarının, ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz artırımının yavaş hızla olacağı ve ekonomideki büyümenin devam edeceği beklentileri ile gelişmiş ülke piyasalarından daha iyi performans gösterdiğini belirtti. Türkiye'nin, güçlü büyümesi ile Çin ve Hindistan hariç, gelişmekte olan ülkeler arasında çok özel bir yere sahip olduğunu ifade eden Gürleyen, dünyada enflasyonun gerilemesi ve bunun süreceği beklentisinin, Türkiye üzerindeki "yüksek enflasyon" baskısını da azalttığını kaydetti.

"İnanan Kazandı"

Turkish Yatırım Araştırma Bölüm Başkanı Baki Atılal ise, Türkiye ekonomisinin dinamiklerine, ekonomi yönetiminin aldığı tedbirlerin sağlayacağı toparlanmaya inanan yatırımcıların Borsa İstanbul'da kazandığını ve kazanmaya devam edebileceğini bildirdi. Atılal, "Büyüme oranındaki artış, ekonomiye olan güven, sanayi üretimindeki canlanma ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) enflasyon konusunda güven veren tavrının devam etmesi, bu farkın kapanmasına imkan sağlayacaktır." ifadelerini kullandı. Atılal, gösterge tahvilin bileşik faizinin 9 aylık dönemde yüzde 10,46`dan yüzde 11,59 seviyesine yükseldiğine değinerek, tahvil faizlerinde enflasyondaki katılığın etkisinin gördüğünü dile getirdi. Baz etkisi ve gıda konusunda alınan tedbirlerin ekim ayında devreye girmesiyle düşmesi beklenen enflasyonun, tahvil faizlerini aşağı çekebileceğini aktaran Atılal, bunun da tahvil piyasasına yabancı yatırımcı girişlerinin artarak devam etmesine imkan tanıyacağını söyledi.

AA

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir