Teşvik Başvuruları Tek Merkezde Toplanıyor

Teşvik Başvuruları Tek Merkezde Toplanıyor

ANKARA

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Türkiye'deki yatırım ortamının iyileştirilmesi için yapılacak çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Teşvik Mekanizmalarıyla Alakalı İllerde Tek Bir Temas Noktası

Bu konuda bürokrasiyi azaltmanın önemine değinen Akdağ, şunları kaydetti:

"Bazen bürokrasiyi çözmek için koyduğunuz kurallar yeni bürokrasiler oluşturuyor. Peki nasıl çözeceğiz? Bürokrasiyi azaltmanın en önemli husus olduğuna inanıyorum. Biz politikaya karar vericiler daha çok sahada olacağız. Mesela siz bir teşvik alacaksınız, bu teşvik için birkaç yerden evrak toplamanız, bunları belli bir yere götürmeniz ve o işin sonucunu beklemeniz gerekiyor. Bir ay sonra size şunu söyleyebilirler, bir evrakınız eksik. Bir ayınız gitti burada. O evrakı tamamladıktan bir ay sonra bir evrak eksiğiniz daha çıkabilir. Dolayısıyla bütün teşvik mekanizmalarıyla alakalı illerde tek bir temas noktası oluşturmak çok önemli. Bunu önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğiz. Bu sayede müracaat edeceksiniz ama kurum kurum dolaşmanıza gerek kalmayacak, biz sizin işinizi takip edeceğiz, birçok yere başvurmanız gerekmeyecek. Yatırım ajansının işini kolaylaştıracak böyle bir yapı kurabiliriz."

Reel kesim güven endeksi azaldı

“2017 İş Yapma Kolaylığı" Sıralamasında Türkiye 69. Sırada

Akdağ, Dünya Bankasının "2017 İş Yapma Kolaylığı" sıralamasında Türkiye'nin 69. sırada yer aldığının hatırlatılması üzerine, "Daha iyi bir sıraya yükselmek için genel ekonomide güven ortamı ve hukuki işlerliğinin çok büyük önemi var. 2017'nin artık yarısını geçtik, bu sene için hızla bir mesafe alırız diyemem ama gayret edeceğiz. 2018 ve 2019 için Türkiye'nin sıralamasını daha iyi bir noktaya getireceğimize inanıyorum.” diye konuştu.

Türkiye'nin genç nüfusunun eğitim görürken iş yapma pratiğinin yükseltilmesi gerektiğini vurgulayan Akdağ, "Teorik eğitimleri çoğaltmak yerine işin pratiğini artırmamız lazım. Bunun için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Faruk Özlü ile görüştük. Özellikle OSB'lerin doğrudan öğrenci alacakları, yetiştirecekleri ve pratikte kullanabilecekleri OSB ile ilişkili meslek liselerinin sayısını arttıracağız." dedi.

"OHAL, Yatırımların Önünde Engel Değil"

Bazı yatırımcıların olağanüstü hali (OHAL) yatırım ortamının iyileşmesinin önünde engel olarak görmelerini değerlendiren Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"OHAL'in yatırımcılar açısından olumsuz hiçbir tarafı yoktur. Herhangi bir yerli veya yabancı yatırımcının terörist unsurla bağı yoksa onlar için bir engel ifade etmiyor. Bu şekilde mağduriyet yaşadığını söyleyen varsa bize bildirsin. Bunlarla ilgili gerekli incelemeleri yaparız. OHAL yaklaşık 1 yıldır var. Bu sürede hangi uluslararası yatırımcı zarar görmüş? Örnek getirmek gerekiyor. OHAL, Türkiye'deki terör gruplarına karşı bir faaliyet” dedi. Akdağ, Türkiye'nin her geçen gün daha güvenli olduğunu ve yatırım ortamını daha iyi hale getireceklerini belirterek, "Türkiye para kazanmak için iyi bir yer, bunu daha iyi bir hale getirmeye de kararlıyız." dedi. AA

En Çok Okunanlar