• DOLAR 13.426
  • EURO 15.218
  • ALTIN 794.213
  • ...
Yerli Otomobile Bir Babayiğit de Ankara`dan
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

EKONOMİ SERVİSİ - Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran yaptığı yazılı açıklamada, Ankara`nın yerli otomobilin araştırma geliştirme çalışmaları ile yedek parça ihtiyacını karşılayacak yeterlilikte olduğunu belirterek, “Ankara “babayiğit”e hem beyin hem vücut olmaya hazır” dedi. Baran, yerli otomobilin sağlıklı bir şekilde üretimi için görev paylaşımı yapılabileceğini ve bu paylaşımda Ankara`nın önemli rol oynayabileceğini ifade etti.

YERLİ OTOMOBİLİN EKONOMİDEKİ DÖNÜŞÜMÜN DE SİMGESİ OLACAK

Türkiye`nin büyümesini sürdürmesi ve işgücüne istihdam imkanı sağlayabilmesi için üretim ekonomine geçmesi gerektiğini kaydeden Baran, yerli otomobilin ekonomideki dönüşümün de simgesi haline geleceğini söyledi. Türk sermayesinin dünyada başarılı çalışmalara imza attığını hatırlatan Baran, “Bugün ülkemiz, gerekli konsorsiyumu oluşturabilecek, Pazar araştırması yapacak, doğru konsepti belirleyebilecek, özgün tasarımını geliştirebilecek, marka oluşturabilecek, pazarlamasını başarı ile gerçekleştirebilecek yani özetle yerli otomobili hayal olmaktan çıkartacak yeterliliğe sahiptir” dedi.

ÜRETİM MERKEZLERİ ÇOĞALIRSA RİSK AZALIR FAYDA ARTAR

Yerli otomobil üretimi için, otomobil niteliğinin yanı sıra üretim merkezi, üretim ve nakliye koşulları ile işgücü maliyetlerinin dikkatle ele alınması gerektiğini kaydeden Baran, “Yerli otomobilde başarılı olabilmek için üretim merkezinin yol, iklim ve coğrafya koşulları dikkatle ele alınmalıdır. Üretim merkezleri birden çok bölgeye yayılarak hem risk hem de fayda paylaşılabilir. ” dedi.

OSTİM YERLİ OTOMOBİLİN YEDEK PARÇALARINI ÜRETEBİLİR

Yerli otomobilin üretim başarısının araştırma-geliştirme gücüyle doğrudan ilişkili olduğuna dikkat çeken Baran, Ankara`nın yerli otomobilin ar-ge çalışmalarını yapabilecek kapasitesinin bulunduğunu dile getirdi. Bir otomobilin yaklaşık 3 bin ile 10 bin arası parçanın birleşiminden oluştuğunu hatırlatan Baran, Ostim Organize Sanayi Bölgesi`nin yerli otomobil için ihtiyaç duyulan yedek parçayı rahatlıkla üretebileceğini de ifade etti. 

ANKARA BİÇİLMİŞ KAFTAN

Baran, şunları söyledi: “Yerli otomobili üretecek ‘babayiğit`e ar-ge çalışmaları yapacak beyin ve yedek parçayı üretecek bir tedarikçi hazır. Ankara her ikisi için de biçilmiş kaftandır. Üniversiteleri, 8 teknoparkı, 11 organize sanayi bölgesi, 29 Ar-Ge merkezi ile yerli otomobilin tüm araştırma geliştirme faaliyetlerini yürütebilir. OSTİM`deki 5 bini aşkın işletmemiz sadece Ankara`ya değil tüm ülkeye hatta Ortadoğu`ya rüştünü ispatlamış durumdadır. Yerli uçağa malzeme üreten gözbebeğimiz OSTİM`imiz yerli otomobilin ihtiyacı olan yedek parçaları elbette üretir”

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir