ALES cevap kâğıtları erişime açıldı

ALES cevap kâğıtları erişime açıldı

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) ilkbahar dönemi sınavının kitapçıkları, soru ve cevaplarını adayların erişimine açtı.

ÖSYM'nin resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, 7 Mayıs 2017 tarihinde uygulanan ALES'in soru ve cevaplarının incelenmesi amacıyla optik okuyucular tarafından okunması sonucu elde edilen aday cevapları, sınav soruları ve soruların doğru cevaplarının https://ais.osym.gov.tr adresi üzerinden 10 gün süreyle erişime açık olacağı belirtildi.

Adaylar, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresine T. C. kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaptıktan sonra ilgili sınavı ve "Soru Kitapçığı Görüntüle" ekranını seçerek, sınavda kullandıkları soru kitapçığı görüntüsünü, sınav kitapçığına yaptıkları işaretlemeleri, bu işaretlemelerin optik okuyucularla okunması sonucu elde edilen aday cevaplarını ve soruların doğru cevaplarını görebilecekler.

Ayrıca adaylar, aday cevaplarının ve cevap anahtarının yayımlandığı form üzerindeki soru numaralarını tıkladıklarında, her soru için açılan yeni pencerede sorunun bulunduğu sayfayı, cevap seçeneklerini ve ilgili soruya kendilerinin vermiş olduğu cevabı görebilecekler.

Sorular, adayın sınavda kullandığı kitapçığın soru ve seçenek diziliminde görüntüleniyor. İlgili sayfada, adayların testlerdeki toplam doğru, yanlış ve boş cevap sayıları ile birlikte ham puanları da gösteriliyor.

Bu uygulamanın, adayı bilgilendirme amacıyla yapıldığının bildirildiği açıklamada, görüntülenen sayfanın belge niteliği taşımadığı ve her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgilerin esas alındığı ifade edildi. (İLKHA)

En Çok Okunanlar