• DOLAR 33.097
  • EURO 36.237
  • ALTIN 2634.51
  • ...
NATO Zirvesi öncesi ABD'den Türkiye hakkında sürpriz açıklama!
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

CAFER SELÇUK

NATO'nun Temmuz ayında düzenleyeceği kritik zirve yaklaşırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu toplantıya katılacak. Zirvede öncelikli olarak Ukrayna savaşı ve diğer önemli konular ele alınacak. ABD Dışişleri Bakanlığı İdari İşler Müsteşarı ve Siyasi İşler

Müsteşar Vekili John Bass, Washington'da gerçekleştirilecek olan NATO Zirvesi öncesinde Türkiye'nin önemine dikkat çekti.

Bass, ABD'de gelecek ay düzenlenecek NATO Zirvesi öncesinde, Brüksel'den çevrim içi olarak gerçekleştirilen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Dışişleri Bakanlığının siyasi işlerden sorumlu üst düzey yetkilisi,  ABD'nin NATO toplantısı çerçevesinde Türk mevkidaşlarıyla masaya oturmayı "sabırsızlıkla" beklediğini söyledi.

Bass, "İster lider düzeyinde, ister resmi delegasyonlar arasındaki etkileşimlerde olsun, Türk hükümetiyle İttifak (NATO) aracılığıyla kolektif güvenliğimizi etkileyen çeşitli konuların yanı sıra bir dizi başka güvenlik sorunu hakkında da görüşmelerimizi sürdürmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz." dedi.

Türkiye ile güvenlik konusunda "başka bölgelerde de yakın işbirliği içinde" çalıştığına atıfta bulunan Bass, "Türkiye, uzun zamandır İttifak içindeki kolektif güvenliğe önemli hatta pek çok kişinin söylediği gibi, temel katkıda bulunan bir ülke olmuştur." ifadesini kullandı.

"YAKIN ORTAK OLMAYA DEVAM EDECEK"

ABD'li diplomat, şöyle devam etti:

"İster Rusya Federasyonu'ndan kaynaklansın, ister hibrit tehditler, ister başka bölgelerden gelen istikrarsızlıklar olsun, ister terör örgütlerinin, özellikle de DEAŞ'ın kalıcı zorluklarına çözüm bulmak için yakın işbirliği içinde çalıştığımız ortaklıklar olsun, (Türkiye) günümüzün güvenlik sorunlarıyla başa çıkmada ABD ve diğer müttefiklerin yakın bir ortağı olmaya devam etmektedir."

Bass, ayrıca geçen yılki Vilnius Zirvesi'ndeki deklarasyona ve son 12 ay içinde müteakip dışişleri ve savunma bakanlıklarının resmi yazışmalarına bakıldığında, NATO'nun süren çabaları ve başarısının "tutarlı çizgide" devam ettiği görüşünü paylaştı.

NATO'nun, Transatlantik İttifak'ın 75'inci yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde 9-11 Temmuz'da Washington'da liderler düzeyinde zirve yapılması planlanıyor.

Bu haberler de ilginizi çekebilir