• DOLAR 33.051
  • EURO 36.055
  • ALTIN 2622.117
  • ...
Pentagon duyurdu! ABD bölgeden resmen geri çekildi
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

 ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Patrick Ryder,  "USS Dwight D. Eisenhower" uçak gemisinin Doğu Akdeniz, Kızıldeniz ve Aden Körfezi bölgesinden ayrılarak geri dönüşe geçtiğini bildirdi.

ABD SAVAŞ GEMİLERİNİ BÖLGEDEN ÇEKTİ 
Ryder konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

"USS Dwight D. Eisenhower"ın ABD Merkez Komutanlığının (CENTCOM) görev bölgesinden ayrıldığını aktaran Ryder, uçak gemisinin konuşlandığı dönemde Kızıldeniz ve Aden Körfezi'nden geçiş yapan gemileri Husilerin saldırılarından koruduğunu belirtti.

"USS Dwight D. Eisenhower"ın yerini "USS Theodore Roosevelt" uçak gemisi vurucu grubunun alacağını ifade eden Ryder, "ABD, Hint-Pasifik bölgesinde mevcudiyetini muhafaza ederek barış, istikrar ve müttefiklerle birlikte yürütülen caydırıcı faaliyetleri desteklemeye devam edecek." ifadesini kullandı.

NE OLMUŞTU?
Pentagon, 6 Aralık'ta Yemen’deki Ensarullah Hareketinin Kızıldeniz’deki ticari gemilere yönelik  operasyonlarına karşı uluslararası "Deniz Görev Gücü" kurulması için görüşmeler yaptıklarını bildirmiş, 18 Aralık'ta "Refah Muhafızı Operasyonu" adında çok uluslu bir misyonun oluşturulduğunu duyurmuştu.

Kaynak: AA

Bu haberler de ilginizi çekebilir