• DOLAR 33.097
  • EURO 36.237
  • ALTIN 2633.742
  • ...
2025'e damga vurması beklenen 7 sıra dışı meslek
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

2025 yılına yaklaşırken, hayal gücümüzü zorlayan gelişmeler ve sıra dışı yenilikler hayatımıza girmeye hazırlanıyor. Bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi görünen bu trendler, eğitimden sağlığa, tarımdan günlük yaşama kadar her alanda köklü dönüşümler yaşatacak. 

1- YAPAY GENEL ZEKA (AGI)

Mevcut yapay zeka teknolojilerinin tümü, önceden belirlenmiş parametreye göre çalışıyor. Ancak AGI, insan beyninin tüm bilişsel yeteneklerine sahip bir yapay zeka modeli. Yani insan beyninin yapısını ve işlevini kopyalamayı amaçlayan bir teknoloji. Temel hedefi, kendi kendine öğrenme yeteneğiyle insan zekasını taklit edebilmek.

AGI, yeni bilimsel keşifler yapmak, hastalıkları iyileştirmek, yeni ürünler ve hizmetler geliştirmek gibi her alanda kullanılacak. 2025’te AGI’nın ilk adımlarını atması bekleniyor.

2- DÜŞÜNCE GÜCÜYLE KONTROL

Bu sistemin bilimsel adı ‘Beyin-Bilgisayar Arayüzleri (BBA) olarak karşımıza çıkıyor. Bu teknoloji sayesinde engelli insanlar sadece düşünerek bilgisayarları, tekerlekli sandalyeleri ya da protezleri kontrol edebilecek. Geliştirme aşamasında olan bu teknolojinin de 2025’te daha somut örnekleriyle karşılaşacağız.

3- OTONOM EV ROBOTLARI

Temizlik, güvenlik, yemek  gibi alanlarda evde önemli bir yardımcı görevi görecek bu robotlar, 2025 yılı ile birlikte hızla yaygınlaşacak. Sadece komutla yani bağımsız hareket eden bu robotlar, günlük ev işlerinde hem verimlilik hem de büyük bir konforu beraberinde getirecek.

4- HOLOGRAFİK TELEFON GÖRÜŞMESİ

2025 yılı sonlarında 6G teknolojisinin pilot çalışmaları başlayacak. Bunun getireceği güçle holografik teknolojinin cep telefonlarına entegrasyonu ile üç boyutlu görüntülü konuşmalara şahit olabiliriz. Yani telefonlarda bulunan gelişmiş kameralar ve derinlik sensörleri, kullanıcının üç boyutlu görüntüsünü yakalayacak ve görüştüğümüz kişinin 3 boyutlu yansıması önümüze gelecek. Şu an Güney Kore ve Çin, 6G teknolojisinin denemelerini yapıyor.

5- OTONOM TARIM

İnsan müdahalesi olamadan yani GPS ve yapay zeka ile yönlendirilen traktörler, meyve ve sebzeleri hasat eden robotlar ve tarım makineleri 2025 ile birlikte hızla yaygınlaşacak. Gelişmiş ülkeler arasındaki sıkı rekabet bu teknolojinin fiyatını da makul seviyelere çekecek. Böylece üretim ve verimin ciddi oranda artması hedefleniyor

6- BİYOBASKI

3D print ile organ üretme teknolojisinin de araştırma ve geliştirme aşamaları son hızla devam ediyor. Şu ana kadar kalp kapakçığı, kıkırdak ve cilt gibi basit dokuların üretildiği bu teknoloji ile 2025 yılı ve sonrasında kalp, böbrek, karaciğer ve akciğer gibi hayati organların da üretilmeye başladığını göreceğiz.

ORTAYA ÇIKACAK BAZI MESLEKLER

Yapay zeka etiği uzmanı* Yapay zeka eğitmeni* Otonom araç uzmanı

 Holografik görüşme uzmanı* Tıbbi robotik mühendisi* Biyobaskı kalite kontrol uzmanı

 Akıllı protez uzmanı* Tarım sistemleri mühendisi

*Otonom hasat operatörü* Gıda biyoteknoloji uzmanı

POSTA

Bu haberler de ilginizi çekebilir