• DOLAR 33.096
  • EURO 36.223
  • ALTIN 2625.331
  • ...
SON DAKİKA
Ölüme yol açan ağrı kesici hakkında yeni gelişme!
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

HİLAL HİKMET YEŞİLBUDAK

Avrupa Birliği'nin (AB) en büyük düzenleyici kurumlarından biri olan Avrupa İlaç Ajansı (EMA), hastaların beyaz kan hücrelerinin ciddi şekilde azaldığı potansiyel olarak ölümcül bir durum olan "agranülositoz"a yol açabilen ağrı kesici "metamizol"ü gözden geçirdiğini açıkladı.

İspanya'da Nolotil markası altında pazarlanan ilaç, İngiltere de dahil olmak üzere birçok ülkede halihazırda yasaklandı.

EMA, "bilinen agranülositoz riskini en aza indirmek için alınan önlemlerin yeterince etkili olmayabileceğine dair endişeler" olduğunu bildirdi.

EMA'nın incelemesi, son agranülositoz vakalarının ardından Finlandiya ilaç ajansı tarafından talep edildi.

İlaç ajansı, Finlandiya'da metamizol pazarlayan bir şirketin güvenlik nedenleriyle pazar izninin geri çekilmesini talep ettiğini duyurdu.

Ajans, metamizole ilişkin ürün bilgilerinde agranülositozun ya nadir bir yan etki (bin kişide 1'e kadar görülen) ya da çok nadir bir yan etki (10 bin kişide 1'e kadar) olarak listelendiğini belirtti.

EMA, metamizol içeren ağrı kesicilerin 1920’lerden bu yana Avrupa genelinde kullanıldığını belirterek, ilaçların listesini de paylaşarak, “Metamizol içeren ilaçlar bir dizi AB ülkesinde ruhsatlandırılmıştır: Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Macaristan, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya ve İspanya. Finlandiya'da ruhsatlı tek metamizol içeren ilaç geri çekilmektedir. Bir dizi isim altında mevcutturlar: Afexil, Algifen, Algifen Neo, Algi-Mabo, Algocalmin, Algopyrin, Algozone, Alindor, Alkagin, Alvotor, Analgin, Benlek, Berlosin, Buscapina Compositum, Dialginum, Dolocalma, Flamborin, Gardan, Hexalgin, Locamin, Metagelan, Metalgial, Metamistad, Metamizol, Metapyrin, Natrijev, Nodoryl, Nofebran, Nolotil, Novalgin, Novalgina, Novalgine, Novaminsulfon, Novocalmin, Panalgorin, Piafen, Piralgin, Pyralgin, Pyralgina, Quarelin, Scopolan Compositum, Spasmalgon ve Tempalgin.” açıklamasını yaptı.

Bu haberler de ilginizi çekebilir