• DOLAR 33.195
  • EURO 36.023
  • ALTIN 2550.996
  • ...
Kuzey Kore'nin sınıra duvar inşa edeceği iddia edildi
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Yonha haber ajansı, Kuzey Kore'nin sınır çizgisinin kuzeyinde Berlin Duvarı'nın bir benzerini inşa etmeyi planladığının mümkün olduğunu belirtti.

Ajansa konuşan Güney Koreli bir askeri yetkili, "Kuzey Kore ordusu son zamanlarda askeri sınır çizgisi ile askerden arındırılmış bölge içindeki kuzey sınır çizgisi arasındaki bazı alanlarda duvarlar inşa ediyor, kazıyor ve yollar inşa ediyor." dedi.

Haberde, bu inşaat işlerinin niteliğinin belirsiz olduğuna dikkat çekildi.

Kuzey Kore'nin nihai olarak sınır çizgisinin kuzeyinde Berlin Duvarı'nın bir benzerini inşa etmeyi planlayabileceği, söz konusu sınır hattının 248 kilometre olduğu bildirildi.

Öte yandan Kuzey Kore'nin yalnızca ileri karakollarını ve kalelerini güçlendirme yoluna da gitmiş olabileceği ifade edildi.

Bir grup Kuzey Kore askeri, kazma ve küreklerle 9 Haziran'da kazara askeri sınır çizgisini kısa süreliğine geçti ve uyarı atışlarının ardından kendi topraklarına geri döndü. Seul, grubun yalnızca bir kısmının silahlı olduğunu kaydetti. Güney Koreli uzmanlar olayın bir inşaat projesiyle ilgili olabileceğini öne sürüyor.

(İLKHA)

Bu haberler de ilginizi çekebilir