• DOLAR 33.041
  • EURO 36.025
  • ALTIN 2561.467
  • ...
Uzman Doktor Canpolat'tan sağlıklı beslenme uyarıları
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Canpolat, Kurban Bayramı'nda tatlı ve şeker tüketimine ek olarak kırmızı et tüketiminin miktarı ve sıklığının arttığını belirtti.

Canpolat, özellikle bu dönemde, şişmanlık, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve diyabet hastalığı olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı.

Sağlıklı beslenmenin temel prensiplerine, yiyecek seçimine, porsiyon kontrolüne ve besin gruplarının dengeli dağılımına dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatan Canpolat, şu uyarılarda bulundu:

"Kurban Bayramı’nda özellikle kist hidatik hastalığına dikkat etmeliyiz. Hidatik kistler, insanların karaciğer, akciğer, dalak ve beyin gibi iç organlarında kistler oluşturarak ölüme sebep olabilir. Bu nedenle kurbanlık hayvanların kesinlikle veteriner hekim kontrolünden geçmiş, sağlıklı hayvanlar olduğuna dikkat edilmelidir."

"Kahvaltı yapılmalıdır"

Bayram sabahı kurban kesme telaşı olanların kahvaltı öğününü atlamaması gerektiğini vurgulayan Canpolat, "Mümkün olduğunca kahvaltı yapılmalıdır. Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için kalp-damar hastalığı, diyabet ve yüksek tansiyonu olan kişiler, yağsız veya az yağlı etleri tercih etmelidir. Yeterli ve dengeli beslenme ilkelerine uygun miktarda et tüketirken çeşitlilik yaratmak için, diğer besin grupları olan süt (süt, yoğurt, ayran, peynir vb.) grubu, ekmek (tahıl, makarna, bulgur, pirinç) grubu, sebze ve meyve grubu ile aynı öğünde birlikte tüketmekte fayda vardır. Etin içindeki vitamin ve mineral kaybını önlemek amacıyla et pişirme tekniği olarak kızartma yerine haşlama veya fırınlama tercih edilmelidir." ifadelerini kullandı. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir