• DOLAR 32.9
  • EURO 35.926
  • ALTIN 2534.188
  • ...
Sudan'ın El Faşer şehrinde yerinden edilenlerin insani durumu ağırlaşıyor
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Sudan Kurtuluş Hareketi'nin kontrolü altındaki Tavila kasabası, "şiddetten kaçanlar için tek çıkış noktası" olarak her gün Kuzey Darfur eyaletinin başkentinden binlerce yerinden edilmiş insanı kabul ediyor.

Yerinden Edilmiş Kişiler ve Mülteciler Genel Koordinasyonunun son istatistiklerine göre, 11 Haziran itibariyle yerinden edilmiş kişilerin sayısı 7 binden fazla aileye denk gelen yaklaşık 40 bin kişiye ulaştı.

Darfur'da yerlerinden edilen binlerce insanın sağlık koşullarına dikkat çeken yerel yetkililer, yetkililere ve uluslararası kuruluşlara Tavila bölgesinde bulunan binlerce Sudanlıya ilaç ve tıbbi malzeme ulaştırılması için baskı yapmaları çağrısında bulundu.

El Faşer'den Tavila'ya kaçanlar zor ve çetin insani koşullar altında yaşıyor. Gıda, ilaç, su ve barınma malzemeleri gibi günlük yaşamın en temel şartlarına ihtiyaç duyuyorlar.

Kuzey Darfur eyalet koordinasyonundan bir heyet bölgeye yaptığı ziyaret sırasında çocuklarda yetersiz beslenme vakalarını belgeledi.

Tavila bölgesindeki sivil otoritenin insani işler raportörü Yusuf Âdem, El Faşer'de devam eden çatışmalar nedeniyle 40 binden fazla Sudanlının araçlarla Tavila bölgesine geldiğini söyledi.

Sudan Kurtuluş Hareketi sözcüsü Muhammed Abdurrahman En-Nayer, X platformundaki hesabından yaptığı açıklamada kontrolleri altındaki bölgelere göç edenlere güvenlik ve güvence sağladıklarını belirterek "Ancak bu büyük sayılar kapasitemizi aştığı için onlara yiyecek ve tedavi sağlayamıyoruz." dedi.

Sudan'da devam eden savaşın başlamasından bu yana Sudan Kurtuluş Hareketi kontrolündeki bölgelerde 2,5 milyondan fazla insan yerinden edildi.

(İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir