• DOLAR 32.498
  • EURO 34.958
  • ALTIN 2408.438
  • ...
Üniversite öğrencilerinden Gazze'ye destek yürüyüşü
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Çukurova Üniversitesi'nde farklı fakültelerde okuyan öğrencilerin organize ettiği etkinlikte, Üniversite Merkez Yemekhanesi önünde bir araya gelen öğrenciler, Filistin bayrakları ile "Sessiz kalma, soykırıma ortak olma", "Cenk cihad şehadet" yazılı dövizlerle İlahiyat Fakültesi'nin önüne kadar yürüdü.

Öğrenciler, yürüyüşte tekbir getirerek Gazze'ye destek sloganları attı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan etkinlikte grup adına basın açıklamasını Furkan Toramantekin okudu.

"Artık kınama zamanı geçti"

Filistin ve Gazze'de 8 aydır devam eden ve günden güne artan zulmü, soykırımı kınamak için toplandıklarını ifade eden Toramantekin, "8 aydır her gün kınadığımız siyonist devlet, Pazar gecesi "2371 BLOK" adını verdiği ve 7 gün önce güvenli bölge olarak nitelediği Refah bölgesine sığınan Filistinli sivilleri yakarak şehit etti. Artık kınama zamanı geçti; üniversitelerde, kampüslerde, dersliklerde, meydanlarda ve ulaşabildiğimiz her yerde kalben buğz etmenin ötesine geçip, harekete geçmenin zamanıdır." dedi.

"Titreyen her yürek, haykıran her dil Filistin için eylemdedir"

Haksızlığın karşısında susmamak gerektiğini söyleyen ve susanlara çağrı yapan Toramantekin, "Biliyoruz ki, artık dünyanın dört bir yanı Filistin'dir. Titreyen her yürek, haykıran her dil Filistin için eylemdedir. Bizler bu davayı sadece yüreklerde ve dillerde değil, hayatımızın her alanında, şu an içerisinde bulunduğumuz kampüsümüzde, yarın içerisinde bulunacağımız iş yerimizde ve yetiştireceğimiz nesillerde yaşatmak zorundayız. O zaman, bugünü bir milat bilip Aksa'nın bahçesinde, özgür Filistinli kardeşlerimizin evlerinde tekrardan bir araya geleceğimiz güne kadar durmadan, yorulmadan, inancımızı kaybetmeden ve dünyevi kaygılar gütmeden bu davanın birer ferdi olacağımıza hep birlikte söz verelim. Bir Müslüman, bir insan olarak verdiğimiz bu sözü yerine getirebilmek adına atacağımız ilk adımımız, dünyayı sermayesiyle yönetebileceklerini düşünen bir avuç siyoniste ders vermek olsun! Özellikle, üniversitemiz içerisinde bulunan, kantinlerimizi zulme ortak hale getiren markaları tıpkı, Allah Resulü'nün (Aleyhisselatu Vesselam) yapmış olduğu gibi, Müslüman ve insan olmanın verdiği sorumluluk gereği boykot edelim." diye konuştu.

Bütün dünyanın ve bütün insanlığın zulme karşı bir arada olduğunu kaydeden Toramantekin, "Bizler sözümüzü verdik, ne bir başımızayız ne de yalnızız. Eylemden ne olur demeksizin, her gün ve her saat Filistin için ribatta olan insanlık, devletleri harekete mutlaka geçirecektir. Bunun örneği geçtiğimiz hafta, 3 Avrupa ülkesi olan İrlanda, İspanya ve Norveç'in Filistin'i özgür bir devlet olarak tanımasıydı. Bundan sonra ne olacak biliyor musunuz? Biz inanıyoruz ki, bu eylemlerimiz çığ gibi bütün meclisleri saracak ve bütün devletler Filistin'i özgür bir devlet olarak tanıyacak. Ancak, bu bir son değil! Aksine yeni bir dünyanın başlangıcıdır. Ve biz yine inanıyoruz ki bundan bir sonraki gerçek, başkenti Doğu Kudüs değil, bizatihi Kudüs'ün kendisi olan ve içerisinde herkesin barış içinde yaşadığı Filistin devletidir." ifadelerini kullandı.

"Eğer susmaya devam edersek sıra bize gelecektir"

Yetkilileri fiili olarak harekete geçmeye davet eden Toramantekin, üniversitelerde eylemlere devam edeceklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

 "Vakit söylemden çıkıp eyleme geçiş vaktidir. İvedilikle ülkemizde aktif olarak bulunan İncirlik ve Kürecik üsleri kapatılmalı, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın mide bulandıran kınama sözlerini dinlemeyip ülkece artık harekete geçmemiz elzem hale gelmiştir. Gönlümüz isterdi ki üniversitemizdeki tüm akademisyenler mazlum için dimdik yanımızda dursun, maalesef bugün de yanımızda olmadılar. Şunu unutmayalım ki, eğer susmaya devam edersek sıra bize gelecektir. Ne mutlu özü sözü bir olan dimdik durarak cesaret ve feraset gösterebilen müminlere! Yürüdüğü zaman ayağına Kudüs gücü gelen kardeşim! Asla zafere olan inancın azalmasın. Seni bu temenni ile selamlıyor ve sözünü bir biat bilip bu sözünü gerçekleştirinceye kadar yolundan dönmeyeceğine emin olarak Allah'a emanet ediyor, buradan Türkiye'nin dört bir yanındaki üniversitelerde gerçekleştirilen eylemlere selam gönderiyoruz. Zafer yakındır ve zafer inananlarındır. Ne mutlu vicdanı körleşmemiş olanlara."

Basın açıklaması sonrası yürüyüş yapan grup, Rektörlük binası önüne gelerek Çukurova Üniversitesi Rektörünü yürüyüşe davet etti.

Açıklama ve yürüyüş yapılan dua ile son buldu. (İLKHA)

Bu haberler de ilginizi çekebilir