• DOLAR 32.788
  • EURO 35.16
  • ALTIN 2457.99
  • ...
Müftü Durmuş: Kurban ibadetine önem vermeliyiz
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Batman İl Müftüsü Ahmet Durmuş, Kurban Bayramı'nda yapılan önemli bir ibadet olan kurban kesmenin önemi ve vekaletle kurbanın kesilip kesilmeyeceği ile ilgili İLKHA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Kurban Bayramı'na bir aydan az bir sürenin kaldığını anımsatan Durmuş, ilk Peygamberden günümüze kadar kurban olgusunun olduğunu belirtti.

Cenabı Allah'ın Kur'an'ı Kerim'de Habil ile Kabil'den bahsettiğini dile getiren Durmuş, "Cenabı Allah her ikisinden de mallarından bir kısmını vermelerini istemiş. Habil en güzel koçunu kurban etmiştir, Kabil ise çürük mallardan vermiştir. Cenabı Allah Habil'den kabul etmiş, Kabil'den de kabul etmemiştir. Hazreti İbrahim'de oğlu Hazreti İsmail'i rüyasında kurban ederken görmüş ve oğluna Cenabı Allah'ın kendisini kurban için seçtiğini ve kurban edilmesi gerektiğini bildirmiş, o da buna teslimiyet göstermiştir. Hazreti İbrahim oğlu Hazreti İsmail'i kurban etmek istemiştir fakat Cenabı Allah onun imtihanı kazandığını ve oğlu yerine bir koçu kurban etmesi noktasında bir kolaylık sağladığını görmekteyiz." dedi.

"Hazreti Peygamber bizlere kurban kesmeyi tavsiye etmiştir"

Kurbanın bu şekilde süregeldiğini vurgulayan Durmuş, "Bizler Hazreti Peygamberin ümmetiyiz. Hazreti Peygamber bizlere kurbanı tavsiye etmiştir. Hanefi dışında üç mezhebe göre müekked sünnet, Hanefi mezhebine göre de maddi durumu iyi olan insanların kurban vermesi vaciptir. Tabi burada insanların niyeti çok önemlidir. Cenabı Allah Kur'an'ı Kerim'de, 'Kestiğiniz etlerin ne etleri ne kanları Allah'a ulaşamaz. Allah'a ulaşan sizin takvanızdır, sizin o halisane niyetlerinizdir.' buyurmaktadır." diye konuştu.

"Niyetimizi Allah için halis kılarak kurbanlarımızı kesmeliyiz"

Müslümanların Kurban Bayramı'nda muhtaçları, ihtiyaç sahiplerini unutmaması gerektiğini ifade eden Durmuş, "Niyetimizi Allah için halis kılarak kurbanlarımızı kesmeliyiz. Cenabı Allah tüm Müslümanların kurban ibadetini kabul eylesin. Bütün ibadetlerde olduğu gibi vekaletle de kurban organizasyonu vardır. Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığımız hem yurt içinde hem de yurt dışında Müslüman kardeşlerimizin vekaletini kabul ediyor ve herhangi bir şüpheye mahal vermeden onlar adına bu vazifeyi yerine getiriyor." ifadelerini kullandı.

"Kurban kesmek kaza ve belaların önüne geçer, bizi Allah'a yaklaştırır"

Asıl olanın herkesin kendi kurbanını kendisinin kesmesi olduğuna işaret eden Durmuş, şöyle devam etti:

"Bu daha evladır ancak dünya meşgaleleri içinde buna fırsat bulamayan Müslüman kardeşlerimizin de kurban organizasyonlarına vekaletlerini vererek bu hizmetten yararlanabilirler. Sevap açısından da herhangi bir fark yoktur. Toplumda kurban kesimiyle ilgili yanlış bir algı var. Hazreti Peygamber, 'Maddi gücü kurban kesmeye yeten birisi eğer bu ibadeti yapmazsa bayram günü bizim mescitlerimize de gelmesin' demiştir. Bayram namazı bizim için nasıl önemliyse aynı şekilde kurban ibadetine de önem vermeliyiz. Bu konuda elimizden gelen gayreti göstermeliyiz. Bu da hem kazaların, belaların define vesile olur hem de bizi Allah'a yaklaştırır." (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir