• DOLAR 32.788
  • EURO 35.16
  • ALTIN 2457.99
  • ...
Dışişleri Bakanı Fidan, Venezuela Dışişleri Bakanı Yvan Gil ile görüştü
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Venezuela Dışişleri Bakanı Yvan Gil ile Türkiye- Venezuela Ortak İşbirliği Komisyonu Dördüncü toplantısına katıldı.

Toplantının ardından yapılan ortak basın açıklamasında konuşan Bakan Fidan, Özellikle Türkiye olarak, Latin Amerika ve Karayipler açılımımızın merkezinde Venezuela yer almakta. Son yıllarda yaptığımız ziyaretler, anlaşmalar, karşılıklı çalışmalar, ticaretin artması başta Venezuela olmak üzere Latin Amerika'da Türkiye giderek daha da etkin bir aktör haline gelmekte.

Biz de bakanlık olarak buna paralel bir şekilde, özellikle daha mikro olarak ilişkilerimizi yönetmek için bakanlığımızda Latin Amerika ve Karayipler'e bakan, sadece bundan sorumlu yeni bir genel müdürlük kurduk. Bu vesileyle de kamuoyumuzla bunu da paylaşmak istiyorum. Venezuela ile biz sadece ikili ilişkiler alanında değil, bölgesel ve küresel konularda da görüş alışverişinde bulunmaktayız.

Başta Venezuela'nın maruz kaldığı haksız yaptırımlar olmak üzere birçok konuyu masaya yatırma imkanımız oldu. Bu önemli konulardan biri de Filistin meselesi ve Gazze'de devam eden katliamdı. İfade etmek istiyorum ki; Venezuela ile Gazze konusunda aynı düşünüyoruz, aynı şekilde hareket ediyoruz. Uluslararası platformlarda da beraber tavır alıyoruz. Gazze'deki katliamın durdurulması, Filistin Devleti'nin tanınması konusunda da çalışmalarımızı ortak sürdürme kararı aldık." dedi.

Bakan Fidan, Gazze'deki katliamın devam ettiğini belirterek "Katliam durmadı, soykırım devam ediyor ama İsrail'e yönelik uluslararası baskı son on yıllarda emsali görünmemiş şekilde de artıyor. Bu önemli bir kazanım. Bu mücadele uzun soluklu bir mücadele ve bu mücadeleyi çok sistematik bir şekilde yılmadan, bıkmadan, usanmadan devam ettirmeniz gerekiyor" diye belirtti.

Filistin Devletinin tanınması ile ilgili olarak Bakan Fidan, "Son zamanlarda bu tanıma konusuna ilave daha güzel haberler de aldık. Biliyorsunuz Türkiye'den sonra başka ülkeler de Uluslararası Adalet Divanı'nda Güney Afrika'nın açtığı davaya taraf olma kararı aldı. Biz bu sayının giderek artacağına inanıyoruz. İsrail'in hem diplomatik alanda hem de hukuk alanında giderek yalnızlığa mahkum edilmesi fevkalade önemli.

Avrupa başta olmak üzere diğer ülkelerde Filistin'i tanıyan ülke sayısının artması İsrail ve destekçilerini giderek yalnızlaştırmakta. Bir avuç bu grubun ulusal sistemdeki kural tanımamazlığı, hukuksuzluğu, evrensel küresel insanlık rüzgarı karşısında yenilgiye, mahkum edilecektir. Bundan hiç şüphem yok. Şu anda Filistin'i tanıyan ülke sayısı, gerçekten tanımayan ülke sayısının çok çok ülkün üstünde. Buna rağmen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Filistin'i tanıyan bir karar almadığı için Filistin, devlet olarak uluslararası toplumda alması gereken hakları alamıyor.

Güvenlik Konseyi'nde de sadece bir ülkenin direnmesiyle bu oluyor. Bildiğiniz gibi son oylamada 143 ülke tanıma yönünde oy kullanmıştı genel kurulda. Bu fevkalade büyük bir kazanımdı. Bu konuda da çalışmaya devam edeceğiz. Dostlarımızla, müttefiklerimizle diplomatik çabalarımız devam ediyor. Hem yaptığımız diplomatik faaliyetler, hukuki faaliyetler, insani yardım faaliyetleri kesintisiz bir şekilde devam edecek. Bu dış politika gündemimizden asla ve asla düşmeyecek." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

 Bu haberler de ilginizi çekebilir