• DOLAR 32.238
  • EURO 35.284
  • ALTIN 2404.803
  • ...
MSB'de skandal insan kaçakçılığı! Makam aracıyla...
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, Bakanlıktaki haftalık bilgilendirme toplantısında açıklamalarda bulundu.

Aktürk, bakanlık bünyesinde devam eden çalışmalar, terörle mücadele ve sınır güvenliği konularında bilgiler verdi.

Aktürk'ün sunumunun ardından kamuoyunda gündeme gelen Suriye’de görev yapan bir Tugay Komutanı'nın makam aracıyla insan kaçaklığı yapıldığına dair haberlere ilişkin MSB kaynakları açıklamada bulundu.

"Soruşturma devam etmektedir"

Konu hakkında savcılığa bilgilendirme yapıldığını belirten kaynaklar şöyle konuştu:

"Suriye’de görevli bir Tugay Komutanı'nın makam aracıyla Emir Astsubayı ve koruma personeli tarafından eylemin gerçekleştirildiği hususu tarafımızdan tespit edilmiş ve savcılığa bildirilmiştir. Olay hakkında adli ve idari soruşturma devam etmektedir.

Hazırlık soruşturması adli makamlar tarafından gizli olarak yürütülmektedir. Olaya karışan kişiler tutuklanmışlardır.

"Birlik komutanı Tuğgeneral emekliliğe sevk edilmiştir"

Sözleşmeli personelin sözleşmeleri fesih edilmiş, diğer personel yüksek disiplin kuruluna sevk edilmiştir. Birlik komutanı Tuğgeneral emekliliğe sevk edilmiştir."

Sınırda görevli konutanın görev yeri değişti

Söz konusu olayda sınır geçiş kapısından sorumlu birlik komutanının görev yerinin değiştirildiği belirtilirken şu ifadelere yer verildi:

"Türk Silahlı Kuvvetlerinde, askerliğin temelini oluşturan disiplini sarsan bu tür davranışların kabul edilmesi mümkün değildir ve derhâl gereği yapılmıştır. Böyle olayların yeniden yaşanmamasına yönelik her türlü tedbir alınmaktadır."

Bu haberler de ilginizi çekebilir