• DOLAR 32.788
  • EURO 35.16
  • ALTIN 2457.99
  • ...
İşgalci teröristler  BARINMA MERKEZLERİNİ  DOĞRUDAN HEDEF ALIYOR
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Gazze

Hükümetin Medya Ofisinden yapılan açıklamada, işgal ordusunun, Cibaliye Mülteci Kampı'ndaki sivil konutların bulunduğu bölgeyi geniş çaplı bir yıkıma maruz bıraktığı belirtildi. "İşgal ordusu, Cibaliya Mülteci Kampı'ndaki Filistinlilerin bulunduğu okulları ve barınma merkezlerini maksatlı olarak hedef alıyor." denilen açıklamada, mülteci kampını israil'in hava, kara ve denizden yoğun bombaladığı kaydedildi. 

Sivil yerleşimlerin bazılarının içindeki insanların başlarına yıkıldığı ve geniş çaplı bir yıkım yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, "İşgal ordusunun Cibaliye Mülteci Kampı'ndaki okulları, vatandaşların bir arada olduğu yerler ve barınma merkezlerini kasıtlı olarak hedef alması sonucunda, çoğunluğu hala kaldırılamamış onlarca insanın şehit olmasına, yüzlerce vatandaşın da yaralanmasına yol açtı. İşgalin durmaksızın sürdürdüğü suçlar, halkımızdan 45 binden fazla kişinin şehit olmasına ve yaklaşık 80 kişinin yaralanmasına mal olmuştur. Doğrudan hedef alınması sonucu çoğunluğu hizmet dışı kalan hastaneler başta olmak üzere evler, kamu binaları, hizmet altyapısı ve yaşam için gerekli olan tüm yapılar neredeyse tamamen yıkılmıştır." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, işgal rejiminin Refah Sınır Kapısı'nı iki haftadır işgal ederek kapalı tutmayı sürdürmesi, Gazze Şeridi'nin çeşitli bölgelerine yardım tırlarının ulaşmasına engel olmasıyla Filistin halkını aç ve susuz bırakma suçunu işlemeye devam ettiği belirtilerek, Gazze'nin kuzeyinde özellikle gıda güvenliği krizi felaketinin artacağı uyarısı yapıldı. Binlerce yaralıdan yurt dışında tedavi edilmesi gerekenlerin çıkışlarına engel olunduğuna işaret edilen açıklamada, 11 bine yakın yaralının sağlık durumlarının hayati tehlikede ya da daha kötüye gitme ihtimali olduğunun altı çizildi. Açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası topluma, acil ve ciddi icraatlarla, Filistin halkına yönelik soykırım savaşı ve siyonist saldırının durması için baskı yapmaları çağrısı yapıldı.

Gazze’de sınır kapıları 16 gündür kapalı

İNSANİ KRİZ DERİNLEŞİYOR

İşgal rejiminin 7 Ekim 2023’ten beri yoğun şekilde saldırdığı Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah ve Kerem Ebu Salim sınır kapılarını 16 gündür kapalı tutması nedeniyle insani krizin boyutu giderek derinleşiyor.

İstanbul

İşgal rejimi, kapattığı sınır kapılarından çok az sayıda insani ve tıbbi yardımın geçişine izin veriyor. Basındaki haberlere göre, iki sınır kapısının kapatıldığı dönemde, işgal güçleri, 3 binden fazla yardım tırının Gazze Şeridi'ne girişini engelledi. İşgal rejimi, 700'e yakın hasta ve yaralının tedavi için kuşatma altındaki Gazze Şeridi dışına çıkmasına müsaade etmedi. Gazze'deki Sağlık Bakanlığının Telegram hesabından yapılan açıklamada, işgalcilerin 229 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi'nde çok ciddi şekilde ilaç ve tıbbi malzeme sıkıntısı yaşandığı vurgulandı.

Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), işgal ordusunun saldırılarına devam ettiği Refah'tan son 2 haftada 810 binden fazla Filistinlinin ayrılmak zorunda kaldığını bildirdi. Gazze'ye insani yardım taşıyan konvoylar sık sık işgalcilerin hedefi oluyor. İşgalci Yahudi yerleşimciler, Gazze'ye giden tırları engelliyor, içindeki yardımları yağmalıyor.

Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki sınırda yer alan Refah Sınır Kapısı, işgal rejiminin Refah'a kara saldırısı başlatarak Filistin tarafını işgal ettiği 7 Mayıs'tan bu yana kapalı durumda. İşgal ordusu, bölgeye düzenlediği kara saldırıları kapsamında Refah Sınır Kapısı'nı yardım malzemeleri dahil tüm giriş ve çıkışlara kapatacağını bildirmişti.

İşgal rejiminin, "Refah" ve "Kerem Ebu Salim" sınır kapılarını kapatmasının ardından Gazze Şeridi'nde acil hizmetler, cerrahi operasyonlar ve çeşitli sağlık hizmetlerinin sunulması için gerekli ilaç ve tıbbi malzeme konusunda büyük eksiklik yaşanıyor. Dünya Gıda Programı, önceki gün, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki kıtlığı önlemek için yardıma "güvenli ve sürdürülebilir" erişim ihtiyacını vurgulamış ancak İsrail’in tehcir politikası ve tahliye kararlarının bunu engellediğini belirtmişti. Dünya Sağlık Örgütü de "Gazze Şeridi'nde temel ilaç ve yakıt tedarikinin çok düşük olduğunu ve güvenlik kısıtlamaları nedeniyle hareketin sınırlı olduğunu" bildirmişti.

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), kara geçişlerinin açılmaması ve buralara güvenli erişim sağlanamamasının, Gazze Şeridi'ndeki felaket niteliğindeki insani koşulların devam edeceğine işaret ettiği uyarısında bulundu.  İşgal ordusu, 6 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, zorla yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Refah'ın doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılmasını istemiş, 7 Mayıs sabahı da Gazze'nin Refah bölgesine kara saldırısı başlatarak Mısır ile olan sınır kapısının Gazze tarafını ele geçirdiğini duyurmuştu. İşgal rejimi, 5 Mayıs’ta da Gazze'den Kerem Ebu Salim yönüne atılan roketler nedeniyle sınır kapısının Gazze'ye yardım taşıyan tırların geçişine kapatıldığını açıklamıştı.  AA

Bu haberler de ilginizi çekebilir