• DOLAR 33.091
  • EURO 36.244
  • ALTIN 2613.34
  • ...
Kamuda çift maaş kaldırıldı mı yoksa sınırlama mı getirildi? Cevdet Yılmaz yanıtladı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

MEHMET BOZDAŞ-   Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, geçen hafta ‘kamuda tasarruf paketi’ programını açıklamıştı.

Şimşek kamu çalışanlarıyla ilgili, “Kamu çalışanlarının yönetim kurulu ücretlerine sınırlama getiriyoruz. Sadece bir yerden yönetim kurulu ücreti alınabilecek, ücretlere üst sınır getireceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz katıldığı canlı yayında kamu çalışanlarına çift maaş uygulamasıyla  ilgili, “Diyelim ki bir tane kamu görevlisi, kamunun iştiraki olan bir bankada görev yapıyor. Kamu ortak olduğu için kamuya belli bir yönetim hakkı oluşuyor. Bunu hiç almayalım dediğinizde kamuyu bu sefer zarara uğratmış oluyorsunuz. Yani bankada kalmış oluyor. Şöyle çözdük bunu, orada görevlendirilen kamu görevlisi belli bir limit içerisinde maaş alabilsin sadece. Maaşı kadar olmaz, daha düşük olur. Bir YPK (Yüksek Planlama Kurulu) kararı vardı geçmişte, kamu görevlileri için sınır koyan. Onunla bağlantılı bir limit olacak ve çok yüksek bir rakam olmayacak bu. Ama onun üstünde aldığını da bütçeye kaydedeceğiz. Yani diyelim 200 bin lira yönetim kurulunda kamu hakkı var, bunun 50 bin lirasını almış olacak. Bunun üstündeki rakam, mesela 150 bin lira bütçeye gidecek. Genel bütçemize gelir olarak kaydedilmiş olacak.” ifadelerini kullandı. 

Bu haberler de ilginizi çekebilir