• DOLAR 32.848
  • EURO 35.258
  • ALTIN 2448.754
  • ...
DSİ: Her yıl sulama kanalı, baraj ve göletlerde onlarca çocuk, genç can veriyor
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

DSİ Ilısu Projesi 16. Bölge Müdürü Cihan Aksoy yaptığı yazılı açıklamada, Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajında havaların ısınması ile birlikte boğulma olaylarının meydana gelmemesi amacıyla vatandaşlardan, rezervuar alanında suya girmemelerini istedi.

Burada en büyük görevin ailelere düştüğünü belirten Aksoy, "Çocuklarımıza sahip çıkılması gerekiyor. Böyle olumsuz durumların yaşanması bizi üzüyor. DSİ olarak vatandaşların serinlemek için girdiği baraj, gölet ve sulama kanalları gibi sulak alanlarda meydana gelen boğulma vakalarına karşı çeşitli önlemler aldık." dedi.

DSİ tarafından çeşitli önlemler alınmasına karşın baraj rezervuar alanı başta olmak üzere suya girilmesi yasak olan bölgelerde boğulma vakalarının yaşandığının altını çizen Aksoy, şunları kaydetti:

"Serinlemek ya da yüzmek maksadıyla baraj göl alanına girmek hayati risk oluşturmaktadır. Baraj göl alanına girmenin tehlikeli ve yasak olduğu bilinmelidir. Unutulmamalıdır ki her yıl sulama kanalı, baraj ve göletlerde serinlemek isteyen onlarca çocuğumuz ve gencimiz can vermektedir. Uzmanlar, deniz, nehir, göl, sulama kanalı veya havuza yüzmek ya da serinlemek için girenlerin çoğunun yüzme bilmediğini ifade ediyor." 

Son olarak Aksoy, "Gölet, baraj ve sulama kanallarında gerekli uyarı levhalarımız var. Suya girilmesinin tehlikeli olduğuna dair uyarı levhalarımız var. Ama buna rağmen çocuklarımız havanın sıcak olması nedeniyle serinlemek için buralara giriyor. Burada en büyük görev ailelerimize düşüyor ve çocuklarımızın bilinçlendirilmesi gerekiyor. Böyle olumsuz durumların yaşanması bizi derinden üzüyor." ifadelerini kullandı. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir