• DOLAR 32.205
  • EURO 35.116
  • ALTIN 2500.695
  • ...
Av. Sönmez, işgal destekçisi Almanya'yı protesto eylemlerini artırmaya çağırdı!
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Geçtiğimiz aylarda Dışişleri Bakanlığı binası önünde işgalci ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın ziyaretini protesto ederken gözaltına alınan Aktivist Avukat Gülden Sönmez, işgal rejimine destek veren liderlerin halklar tarafından protesto edilmesi gerektiğini belirtti.

Sönmez, sivil toplum kuruluşları ve üniversite gençliğini yarın Ankara'da olacak olan Alman lidere tepki vermeye davet etti.

"Tüm sivil toplum kuruluşları ve üniversite gençliğini Alman lidere tepki vermeye davet ediyorum"

Almanya'nın işgal rejimine verdiği desteğin soykırıma destek olduğunu olduğuna dikkat çeken Sönmez, "Başından bu yana eylemlere müdahaleleri, israile direkt olan hem askeri hem diplomatik hem de ekonomik desteği aslında Almanya'nın da Uluslararası Adalet Divanı'nda yargılanmasına sebep olmalıdır. Hem Avrupa Birliği bünyesi içerisinde Almanya'nın sorgulanması ve hesap vermesi gerektiğini düşünüyorum hem Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırım suçundan dolayı yargılanmalıdır. Almanya Cumhurbaşkanı Türkiye seyahati sırasında da yarın Ankara'da olacak herkesi Alman liderinin bulunduğu en yakın noktada protesto etmeye davet ediyorum. Almanya liderine verilen tepki aslında Almanya'da yaşayan herkesin nasıl bir suça ortaklık ettiğini göstermelidir. Türkiye'de kim ne yapabiliyorsa; tüm sivil toplum kuruluşları ve üniversite gençliğini Alman lidere tepki vermeye davet ediyorum. Bugün Gaziantep'te yarın Ankara'da." dedi.

"Bugün herkes Gazze'nin daha hayatı yaşayamadan şehit olan, toprağa giden çocuklarını konuşmalı"

Sönmez, "Bugün herkes çocuklardan konuşuyor. Bugün 23 Nisan dolayısıyla Türkiye'de herkes çocukları konuşuyor aslında bugün herkes Gazze'nin daha hayatı yaşayamadan şehit olan, toprağa giden çocuklarını konuşmalı. Steinmeier da bu durumun suçluları arasındadır." diye belirtti.

"İnsanlar hem soykırım suçlarına hem de kendi liderlerinin politikalarına daha güçlü tepki vermeye devam edecek"

Liderlere verilen tepkilerin, liderin politika ve pratiğine verildiğini dile getiren Sönmez, "7 Ekim'den sonra yöneticiler ile halklar arasındaki kopuşu izliyoruz. Bundan sonra yakın zamanda bence liderlerden daha çok halkların sözü geçecek. Dün verilen tepki, bugün ortaya konulan tepki de aslında halkların iradesini ortaya koyuyor. Dünyanın dört bir tarafında bu tepkileri gözlemliyoruz; artarak devam edecek. İnsanlar hem soykırım suçlarına hem de kendi liderlerinin politikalarına daha güçlü tepki vermeye devam edecek. Biz de bu güce güç katmalıyız." ifadelerini kullandı. 

Almanya, ABD'den sonra işgal rejimine en çok destek veren ülkelerin başında geliyor. Almanya hem ülkesinde işgal rejimi aleyhine eylemler düzenleyenlere "orantısız güç" kullanmasıyla hem de işgal rejiminin silah ihtiyacının yüzde 30'unu karşılaması ile biliniyor.

Dün Türkiye’ye gelen Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier siyonist rejimin Gazze soykırımına verdiği destek nedeniyle gittiği her yerde protesto ediliyor. (İLKHA)

Bu haberler de ilginizi çekebilir