• DOLAR 32.884
  • EURO 35.749
  • ALTIN 2532.631
  • ...
Ekvador'da hapishane müdürü, ailesiyle yemek yerken katledildi
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Ekvador medyasına göre, Damian Parrales ailesiyle birlikte bir kafede öğle yemeği yerken, kimliği belirsiz saldırganlar onu başından birkaç kez vurarak motosikletle kaçtı.

Parrales'in, ülkedeki güvenlik tedbirlerinin güçlendirilmesi konulu referandumun yapıldığı gün öldürülmesi dikkat çekti.

Olay yerine Ekvador Silahlı Kuvvetleri'nin yanı sıra polis birimleri de sevk edildi.

Ülkenin Ulusal Seçim Konseyi başkanı Diana Atamain, Ekvador vatandaşlarının Pazar günü yapılan ulusal referandumda cumhuriyetçi yetkililerin suçla mücadeleyi güçlendirme önerilerini desteklediklerini söyledi.

Referandumda özellikle, silahlı kuvvetlere suçla mücadelede ek destek sağlanması, bazı durumlarda ülke vatandaşlarının iade edilmesi olanağının yanı sıra yasadışı silah kaçakçılığı da dahil olmak üzere bir dizi suça daha sert cezalar verilmesi öneriliyor.

Ekvador Devlet Başkanı Daniel Noboa, uyuşturucu karteli lideri Adolfo "Fito" Macias'ın 8 Ocak'ta kaçmasının ardından hapishanelerde düzeni sağlamak için 60 günlük olağanüstü hal ilan etmişti.

Olağanüstü hal ilanından bu yana, silahlı ayaklanmalara karıştığından şüphelenilen 10 binin üzerinde şüpheli gözaltına alındı.

Ekvador son yıllarda suçta keskin bir artış yaşadı. Geçtiğimiz Temmuz ayında yetkililer, aynı gün çıkan çok sayıda ayaklanmanın ardından ülke çapındaki tüm cezaevlerinde 60 günlük olağanüstü hal ilan etmişti.

10 Ağustos'ta cumhurbaşkanı adayı Fernando Villavicencio'ya düzenlenen suikast nedeniyle cumhuriyette genel bir olağanüstü hal ilan edilmişti. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir