• DOLAR 32.579
  • EURO 35.128
  • ALTIN 2452.67
  • ...
İslam İşbirliği Teşkilatı heyetinden Afganistan'a ziyaret
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Başkent Kabil'de gerçekleşen görüşmeye, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın insan hakları, kadın işleri ve sosyal işler kuruluşlarının yetkilileri de katıldı.

Görüşmede, Afganistan hakkında, söz konusu örgütün kararları, önceki ziyaretlerde alınan kararlar ve diğer konular ele alındı.

Dışişleri Bakanı Emir Han Muttaki, ülkede akan kanın durdurulması, güvenliğin güçlendirilmesi, IŞİD grubunun ortadan kaldırılması gibi çeşitli konulara ilişkin bilgileri paylaştı.

Muttaki, Afganistan İslam Emirliği'nin kadınların sağlık, eğitim, öğretim, iş ve diğer alanlara aktif katılımını teşvik etmenin yanı sıra kadınların temel haklarını güvence altına alma konusundaki kararlılığa vurgu yaptı.

Görüşmede, Afganistan İslam Emirliği'nin dullara, yetimlere ve diğer muhtaç insanlara sürekli yaptığı yardımlar ve diğer konular hakkında bilgiler tartışıldı.

İslam İşbirliği Teşkilatı Başkan Yardımcısı ve Afganistan Özel Temsilcisi Tarık Ali Bakhit, bu ziyaretin, örgütün Afganistan İslam Emirliği konusunda benimsediği Afganistan'la yapıcı etkileşim stratejisinin bir parçası olduğunu söyledi.

Afganistan İslam Emirliği'nin güvenlik, uyuşturucu ve yolsuzlukla mücadele ve diğer alanlardaki çabalarını ve başarılarını öven Bakhit, Afganistan İslam Emirliği ile örgüte üye ülkeler arasında doğrudan etkileşim ve anlayış ihtiyacına vurgu yaptı.

İslam İşbirliği Teşkilatı Aile ve Kültür İşleri Genel Başkanı Dr. Amina Obaid Dhan El Hajri , çeşitli alanlarda yürütülen projeler hakkında bilgi vererek, Afganistan'ın önceliklerine göre her türlü yardımı sağlamaya hazır olduklarını söyledi.

Kadın Kalkınma Örgütü İcra Direktörü Dr. Afnan El-Şuaybi, eğitim, sağlık ve iş alanları konusunda Afganistan'da gördükleri durumun yabancı medyanın sunduğu tablodan farklı olduğunu belirterek, hükümetin kendilerine sağladığı imkanlardan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Görüşmede, son olarak Dışişleri Bakanı Muttaki, Afganistan İslam Emirliği olarak Filistin meselesi de dahil olmak üzere İslam dünyasını ilgilendiren tüm konularda İslam İşbirliği Teşkilatı'na her türlü yardımı sağlamaya hazır olduklarını söyledi. (İLKHA)

Bu haberler de ilginizi çekebilir