• DOLAR 32.226
  • EURO 35.002
  • ALTIN 2418.465
  • ...
Ekvador'da iki aylık OHAL ilan edildi
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Daniel Noboa yayınladığı kararnamede, iki ay boyunca yürürlükte olacak olağanüstü hal sırasında, Ekvador polisi ve silahlı kuvvetlerinin enerji altyapısını korumak için görevlendirileceğini söyledi.

Expreso haber ajansı, Noboa'nın kararnamesine dayanarak, "elektrik enerjisi sektöründeki acil durumun yol açtığı ciddi iç huzursuzluklar ve ülke çapındaki kamu felaketleriyle bağlantılı olarak, enerji hizmetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla olağanüstü hal ilan edileceğini" ifade etti.

Kararnamede, iki ay boyunca yürürlükte olacak olağanüstü hal süresince, potansiyel sabotaj ve terör eylemlerini durdurmak amacıyla enerji altyapısını korumak için Ekvador polisi ve silahlı kuvvetlerinin görevlendirileceği belirtildi.

Ekvador, ana güç jeneratörleri olan kurumuş rezervuarlardaki hidroelektrik santrallerinin kapatılması nedeniyle büyük bir enerji krizi yaşıyor.

Ülke hükümeti, 17 Nisan'da savcılığa, aralarında eski Bakan Andrea Arrobo'nun da bulunduğu ve ülkenin enerji sisteminin işleyişi için gerekli bilgileri kasıtlı olarak sakladığı iddia edilen Enerji ve Maden Bakanlığı'nın 22 üst düzey yetkilisi hakkında şikayette bulundu. 

Bu haberler de ilginizi çekebilir