• DOLAR 32.205
  • EURO 35.116
  • ALTIN 2500.695
  • ...
6 yıl önce yapılan ahırı mühürlendiği için hayvanlar dışarda kaldı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Bingöl’ün Genç İlçesi’ne bağlı Gözütok Köyü Binekli Mezrası’nda hayvancılıkla uğraştıklarını belirten Muhsin Davran, 6 yıl önce yaptıkları ahırlarının mühürlenerek hayvanlarının dışarı atıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta’ya seslenen Davran, hayvanları dışarıda olduğu için mağdur olduklarını belirterek, daha fazla hayvanlarının telef olmaması için mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

"Şikâyet üzerine yetkili kişilerce ahırın yapıldığı arazinin 3’te 2’sinden fazlasının orman arazisi olduğu tarafımıza iletildi"

Yaşadıkları mağduriyeti anlatan Davran, “70 seneden beridir kullandığımız mevcut ahırımızı, 2017- 2018 yılları arasında yıkıp yerine daha büyük bir ahır inşa ettik. 20 Aralık 2018 tarihinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından yapı kayıt belgesi aldık. Daha sonrasında Genç Kaymakamlığı Milli Emlak Şefliği tarafından eksik evrakların olduğu söylendi. 24.11.2023 tarihinde eksik evrakları tamamlayıp Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına gönderdik. Oradan da evraklar Elâzığ Orman Bölge Müdürlüğüne gönderildi. Henüz bize geri dönüş olmadan, bir şahıs tarafından Genç Orman İşletme Şefliğine şikâyet edildik. Şikâyet üzerine yetkili kişilerce ahırın yapıldığı arazinin 3’te 2’sinden fazlasının orman arazisi olduğu tarafımıza iletildi. Biz de yetkililere, 2018 yılında yapı kayıt belgesi aldığımızı ve satın alma ile ilgili dilekçemizin de Elâzığ Orman Bölge Müdürlüğü’nde olduğunu belirttik. Buna rağmen Genç Kaymakamlığı İlçe İdare Kurulu kararıyla 16 Nisan 2024 tarihinde hayvanlar dışarı atılıp ahırın kapısı mühürlendi. Ertesi gün gece saatlerinde ise gebe olan büyükbaş hayvanımız doğum yaptı ve soğuktan dolayı telef oldu. Bu mağduriyetimizin yetkililerce hızlı bir şekilde giderilmesini talep ediyoruz” dedi.

Genç Kaymakamlığı İlçe İdare Kurulu kararı:

Söz konusu ahırla ilgili Genç Kaymakamlığı İlçe İdare Kurulu tarafından alınan kararda, Gözütok Köyü Binekli Mezrasında inşa edilen ahırın 343,47 metrekaresinin işgal olduğu, bu nedenle alanın Genç Orman İşletme Şefliğine teslim edilmesine karar verildiği belirtildi.

İlçe kaymakamlığınca Genç Orman İşletme Şefliğine gönderilen yazıda, “İlçemiz Gözütok Köyü Binekli Mezrasında, devlet ormanına ait yerin kapatılarak ahır yapıldığı ve aynı yeri zimmetine geçirmek suretiyle müdahalede bulunulduğu, 11.03.2024 tarihinde kaymakamlığımıza bildirilmiştir. Kaymakamlığımızca 3091 sayılı Kanun kapsamında yapılan tahkikat sonucunda, 22.03.2024 tarihinde yapılan işgal men edilmiş ve taşınmazın Genç Orman İşletme Şefliğine teslim edilmesine karar verilmiştir” denildi.

Bu karar üzerine ahırın kapatıldığı ve hayvanların dışarı atıldığı belirtildi. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir