• DOLAR 32.205
  • EURO 35.116
  • ALTIN 2500.695
  • ...
Molla Sinan Ünel: Düğünler Allah'ın razı olacağı şekilde olmalı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Evliliğin ilan edilmesinde önemli bir role sahip olan düğünlerde dikkat edilmesi gerekenler hakkında konuşan Molla Sinan Ünel, evliliğin ve eğlencenin helal daire içerisinde yapılması gerektiğini belirtti.

Evlendirirken amacın çiftlere mutlu huzurlu bir yuva kurmak olduğunu dile getiren Ünel, sevginin, merhametin ve şefkatin hakim olduğu bir yuva ve aile oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Düğünlerin Allah'ın rızasının gözetilerek yapılması gerektiğini ifade eden Ünel, İLKHA muhabirine önemli değerlendirmelerde bulundu.

"Düğünler Allah'ın razı olacağı şekilde olmalı"

Müslümanlar olarak her konunun İslam'a göre olması gerektiğini ifade eden Ünel, "Allah'u Teala, Müslümanlar olarak evliliği teşvik etmiş, vakti gelen gençlerimizin evliliği noktasında İslam dininin gerek ayetlerle gerekse de hadislerde belirttiği gibi 'gençlerinizi evlendirip yuvalarını kurun' İslam'a ve Kur'an'a göre bir yuva oluşturup kendilerini haram ve günahlardan alıkoysunlar diye dinimiz nikah ahdiyle evliliği teşvik etmiştir. Yapılan bu evliliklerini ilan edilmesi de İslam'ın bir emridir. Bugün toplumumuz olarak biz bu düğünleri hem bir ilan olarak hem de o sevinçli günümüzde dostlarımızla, akrabalarımızla, sevdiklerimizle beraber o gün kutlanıyor. Elbette Müslümanlar olarak her şeyimiz İslam'a göre olmalı. Kur'an-ı Kerim'e göre ve Allah'ın razı olacağı şekilde olmalı. Çocuklarımızı evlendirirken amacımız onlara mutlu ve huzurlu bir yuva kurmak, sevginin merhametine, şefkatin hâkim olduğu bir yuva ve aile oluşturmaktır. Her ebeveynin kafasındaki arzu budur. Her ebeveyn, bu amaçla çocuğuna bir yuva kurar. Fakat biz bu hedefe doğru odaklanırken, aslında hedefimize bizi götürecek olan yolları terk ediyoruz. Biliyoruz ki huzur İslam'da, Kur'an'da ve sünnettedir. Maalesef günümüz dünyasında ekseriyet olarak bu sünnet ve uygulamadan uzaklaşmış durumdayız." dedi.

"Sevinçli günlerimiz günah ortamına dönüşmesin"

Günümüzdeki düğünlerin birçoğu gayri İslami kurallar çerçevesinde yapıldığını ifade eden Ünel, "Davul zurnalarla beraber kadın erkek karışık aynı meydanda, haramlık selamlığa dikkat etmeden, İslam'ın sınırlarına ve hudutlarına riayet etmeden maalesef bu sevinçli günlerimiz bir günah ortamına dönüşüyor. Evlilikte hayır, sevap, iyilik murat ederken; İslam'ın bir emrini hayata geçirmeye çalışırken, aynı zamanda Allah'ın ve İslam'ın uygun görmediği düğün ortamında davulların ve zurnaların çaldığı özellikle bayan erkek karışık bir şekilde halay çekilerek bu düğünlerin yapılması da maalesef bir haram ortamı oluşuyor. Bu tür durumlarda ortamlara giren her insan nasibini alıyor maalesef. Bir Müslüman olarak ve İslami bir toplum olarak, bizim hem kendi çocuklarımızın o günaha girmemesi için hem de davet ettiğimiz akrabaların o yaşamamaları için biraz daha dikkatli olmamız gerekiyor." şeklinde konuştu.

"Eğlenirken İslam'ın kurallarına riayet etmemiz lazım"

Eğlence ve düğünlerin biraz daha İslami çerçeveden bakılması gerektiğini belirten Ünel, "Eğer bir eğlence, bir neşe veya bir eğlenme ortamı olacaksa, bunun da yine İslam'a ve Kur'an-ı Kerim'e göre olması lazım. İslam düğünlerde eğlenmeyi haram görmüyor, mutlu olmayı veya oynamaya haram görmüyor; fakat bunun bir ölçüsü olması lazım. En azından İslam'a göre olması lazım. Kadın ve erkeklerin ayrı olması gerekir. Düğünlerde söylenen sözlerin İslam'a uygun olması, isyan içermemesi ve günah içermemesi gerekir. Dolayısıyla İslam'ın kural ve kaidelerine riayet ettiğimiz zaman düğünlerimizde elbette oynayacağız, sevinçlerimizi paylaşacağız, o kardeşlerimize o mutlu günlerinde yapılması gerekeni yapacağız; fakat bunları yaparken İslam'ın kurallarına riayet etmemiz lazım. Uzun zamandır ve özellikle son dönemlerde bölgemizde ve memleketin tamamında İslam'a uygun olmayan, Kur'an-ı Kerim'e uygun olmayan, Sünnet-i Seniyyeye uygun olmayan ve tamamen Allah'ın razı olmayacağı bir düğün ortamı mevcut." diye konuştu. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir