• DOLAR 32.205
  • EURO 35.116
  • ALTIN 2500.695
  • ...
Eğitim-Bir-Sen Adana: "Atanamayan öğretmenler için gereken adımlar acilen atılmalı"
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Atama belirsizliğinin adayların tüm hayatını olumsuz etkilediğini ifade eden Eğitim-Bir-Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Sezer, yetkililerin bir an önce atama bekleyen öğretmen adaylarının kaygılarını giderici adımlar atması gerektiğini söyledi.

"Nisan ayının ortasındayız ne olacaklarını bilmiyorlar"

Sezer, "Gerçekten de uzun bir süre oldu; neredeyse bir yıl olacak. 31 Mart 2024 yerel seçimler vardı, seçim bitti. Ramazan ayı vardı, Ramazan ayı bitti; ardından bayram bayram da bitti. Şimdi tam da gündemi aslında. Yıllardır hem kamuoyunun hem de sınava giren arkadaşlarımızın, gençlerimizin alıştığı bir husus var;  temayüller oluşmuş. Bugüne kadar belli bir aşamada öğretmen atamaları yapılıyordu ve daha sonra Eylül ayında başlıyordu arkadaşlarımız. Fakat bu sene Nisan ayının ortasındayız ama ne olacaklarını bilmiyorlar." dedi.

"Kaygılarının bir an önce giderilmesinin yetkilerden bekliyoruz"

Atama bekleyen öğretmenlerin belirsizlikle birlikte geleceğe dair kaygılarında da artış meydana geldiğini kaydeden Sezer, "Geçen seneki sınavla acaba öğretmenliğe adımımı atabilecek miyim, atanamayacak mıyım, kontenjan ne olacak? Bunlarla ilgili ciddi bir sorun var, bu kaygının giderilmesi lazım. Bir an önce Milli Eğitim Bakanlığından meslektaşlarımızın kaygılarının giderilmesini bir an önce istiyoruz. Bu kaygılar giderilmediği taktirde ileride çok ciddi sorunlarla karşılaşabiliriz." şeklinde konuştu.

"Evlenmesi gibi konularda sosyal hayatı etkiliyor"

Atamaların gecikmesinin kişilerin sosyal hayatındaki olumsuz etkilerine dikkat çeken Sezer, "Atama bekleyen öğretmenlerimizin hepsi atanacak değil fakat bu yıl yani 2024 yılı için kaç kişi atanacaksa, bunların kontenjanının ne olacağı belli olduğu takdirde ona göre herkes tedbirini alır. Ders çalışması gerekenler önümüzde 2024 yılı KPSS'si var ya da daha sonraki aşamalarda bunlara hazırlık yapması veya askere gidecekse askerliğe gitmesi ya da evlenecekse evlenmesi gibi konularda sosyal hayatı etkiliyor, bu arkadaşlarımızın hayatını etkiliyor. Bu açıdan bu kaygıların bir an önce giderilmesi lazım. Yeni 2024-2025 Eğitim Öğretim yılı başladığında, bu arkadaşlarımızın en geç bu tarihte göreve başlamasını arzu ediyoruz." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Bu haberler de ilginizi çekebilir