• DOLAR 32.205
  • EURO 35.116
  • ALTIN 2500.695
  • ...
İtalya'dan Orta Doğu'daki çatışmanın sona ermesi için çağrı!
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Ana muhalefet lideri Schlein, Roma'daki Yabancı Basın Derneği'nde iç ve dış gündemdeki konular ile yaklaşan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine dair değerlendirmelerde bulundu.

İran-siyonist rejim gerilimi ve siyonist rejimin Gazze'ye saldırılarıyla ilgili dış politika gelişmelerinde Başbakan Giorgia Meloni ile görüşmelerine ilişkin Schlein, "İç politikada her konuda ihtilaf halindeyiz ancak uluslararası durum o kadar ciddi ki kendi pozisyonumuzdan başlamak üzere diyalog kuruyoruz. Hükümetten Orta Doğu'da çatışmayı sona erdirmek için her türlü siyasi ve diplomatik araçla mümkün olan her şeyi yapmasını istiyoruz." dedi.

Schlein, İtalya'nın dönem başkanlığındaki G7'nin gerilimin düşürülmesi yönünde çağrı yapmasının önemli olduğunu söyledi.

Siyonist rejim saldırısı altındaki Gazze'deki duruma da değinerek, 7 Ekim 2023'te yaşananları kınadıklarını, o tarihten bu yana insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması ve esirlerin serbest bırakılması için ateşkes çağrısı yaptıklarını vurgulayan Schlein, "33 binden fazla Filistinli sivilin ölümüne yol açacak kadar orantısız güç kullanımı olan bir müdahalenin haklı hiçbir gerekçesi yoktur." şeklinde konuştu.

Schlein, "Biz başından beri pozisyonumuzu ortaya koyduk. Açıkça ateşkes dedik, silah gönderilmesine 'yeter' dedik. Hiçbir Avrupa ülkesinin silah göndermemesi talebini de dile getirdik." ifadesini kullandı.

Elly Schlein, PD olarak iki halk, iki devlet temelindeki çözümün, hem siyonistler hem Filistinliler için güvenlik ve barışı garanti altına almanın tek yolu olduğunu savunduklarını kaydetti.

Katil Netanyahu hakkındaki görüşleri de sorulan Schlein, "Netanyahu hakkındaki görüşüm çok kötü. Hükümet içinde Filistinlilerin varlığını inkar eden aşırılıkçılar var. Bu, İsrail tarihinde iki devlet politikasını sorgulayan ilk hükümet. Hata yapıyorlar. İsrail'i izole ediyorlar." dedi.

AP seçimleri sonrasında Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanlığı için eski Avrupa Merkez Bankası Başkanı ve eski İtalya Başbakanı Mario Draghi'nin adının geçtiği hatırlatılan Schlein, Draghi'nin saygı duyulan bir isim olduğunu ama Avrupa'daki sosyalist partiler olarak Nicolas Schmit'in adaylığını ortaya koyduklarını söyledi.

Bu haberler de ilginizi çekebilir