• DOLAR 33.195
  • EURO 36.023
  • ALTIN 2550.996
  • ...
Doğu Ekspresi’ne alternatif yeni tren seferleri başlıyor
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Doğu Ekspresi’ne alternatif Ankara-Diyarbakır ve Ankara-Tatvan trenlerinin nisan ayında işletilmeye başlanacağını söyledi.

Trenlerin haziran ayının ortalarına kadar sefer yapacağını belirten Uraloğlu, "İşletmeye girecek olan iki yeni hat olan Ankara-Diyarbakır ve Ankara-Tatvan trenleri ile hem bölge turizmi gelişecek hem de vatandaşlarımız kültürel ve tarihi değerleri daha yakından görme imkânı bulacak" dedi. 

Ankara-Tatvan seferinin 17 Nisan Çarşamba günü Ankara’dan yola çıkacağını belirten Uraloğlu, Ankara-Diyarbakır arasındaki turistik hattın ise 19 Nisan Cuma günü Ankara’dan ilk hareketini gerçekleştireceğini bildirdi.

Bin 51 kilometre hat uzunluğunda Ankara-Diyarbakır güzergahında işletilecek olan Ankara-Diyarbakır-Ankara Treni’nin 180 kişi kapasiteli, 9 yataklı ve 1 yemekli vagondan oluşacağını söyleyen Uraloğlu, "Ankara’dan 19 Nisan Cuma günü saat 15.55’ te hareket edecek, Diyarbakır’dan ise 21 Nisan Pazar günü saat 12.00’de yola çıkacak. Ankara-Diyarbakır seferinde Malatya’da 3 saat, Diyarbakır-Ankara seferinde ise Yolçatı’da 4 saat, Kayseri’ de 3 turizm amaçlı duracak ve buralardaki tarihi ve kültürel değerleri görme imkânı sunacak" dedi.

Uraloğlu, tren seferlerinin bölge ekonomisini canlandıracağını belirterek, sadece bir ulaşım aracı vazifesi görmeyeceğini, şehirler arasındaki kültürel iletişimi de kuvvetlendireceğini söyledi. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir