• DOLAR 32.242
  • EURO 35.401
  • ALTIN 2521.395
  • ...
Fatih Sultan Mehmet'in padişah olmadan önce yaptırdığı madalyon, 2,5 milyon dolara satışa çıktı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Sultan II. Mehmed’in (1432-1481) yeniden keşfedilen portre madalyonu, 15. yüzyıl.
Yaklaşık 20 yıl önce yeniden keşfedilen bronz portre madalyonu, Londra’daki bir müzayede evinde 2024 Mayıs’ta satışa çıkartılacak.

Fatih Sultan Mehmet’in şehzadeliği dönemine tarihlenen madalyon üzerine işlenmiş portresi, Bonhams Müzayede Evi tarafından 1,5 ila 2 milyon İngiliz Pound’u tahmini satış bedeliyle açık artırmaya çıkartılacak. Bu paranın Türk Lirası olarak karşılığı 62 milyon ila 82 milyon yapıyor.

İtalyan Rönesans dönemi madalyonlarının yer aldığı bir koleksiyonda 2000 yılında keşfedilen eserin kenarlarında Latince “Büyük Prens, Büyük Emir, Sultan Mehmet Efendi” yazıyor. Madalyonun arkasında herhangi bir tasarım veya yazının bulunmaması, taşınabilir boyutta olması ve üst kısmındaki küçük delik, bu madalyonun boyunda sürekli taşınmak üzere tasarlandığını gösteriyor.

Ancak madalyonu hangi sanatçının yaptığına dair bir bilgi yok ve bu konuda eserin üzerinde herhangi bir imza ve yazı yer almıyor.

Bonhams İslam ve Hint Sanatı Direktörü Oliver White, “Bu eser, İstanbul’un fethinden önceki 2. Mehmet’i genç bir erkek olarak gösteren bilinen tek madalyon. Madalyonun, Sultan tarafından kişisel bir tılsım olarak giyildiği düşünülüyor.” diyor.

Kaynak: Arkeofili

Bu haberler de ilginizi çekebilir