• DOLAR 32.991
  • EURO 35.958
  • ALTIN 2552.258
  • ...
Haiti'yi kasıp kavuran çetenin lideri "Barbekü" silah bırakma şartını açıkladı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

"Barbekü" lakaplı çete lideri, Birleşik Krallık merkezli medya kuruluşu Sky News'e dün yaptığı açıklamada, ülkede barışın sağlanması için yeni hükümet kurma görüşmelerine katılmaları haline silah bırakmayı düşünebileceklerini belirtti.

Cherizier, uluslararası toplumun Haiti'deki durumun çözümü için detaylı bir plan hazırlamasını isteyerek "Bize neye karar vermemiz gerektiğini dayatmazlarsa silah bırakılabileceğini düşünüyorum" dedi.

Diğer yandan 47 yaşındaki çete lideri, ülkeye yabancı asker gönderilmesi durumunda bu kişileri "istilacı kuvvetler olarak göreceklerini" söyledi.

     
   
  Barbekü lakaplı Jimmy Cherizier  

Cherizier, Haiti'deki 12 çetenin yer aldığı G9 Ailesi ve Müttefiklerinin Devrimci Güçleri adlı konfederasyonun başında.

Konfederasyondaki çeteler, Haiti Başbakanı Ariel Henry'nin istifasını talep ederek başkent Port-au Prince'in yanı sıra Croix des Bouquets bölgesinde yer alan iki hapishaneye 2-3 Mart'ta baskın düzenlemişti.

Güvenlik güçleriyle yaşanan çatışmada 12 kişi yaşamını yitirirken, hapishanelerden toplamda 4 bine yakın mahkum kaçmıştı.

Hükümet, kaçan suçluların yakalanması için 4 Mart'ta 72 saatlik olağanüstü hal (OHAL) ilan edildiğini duyurmuştu. OHAL daha sonra 7 Mart'ta bir aylığına uzatılmıştı.

Henry ise çete saldırıları sırasında, ülkeye uluslararası bir güvenlik gücü gönderilmesine dair görüşmeler yapmak için Kenya'nın başkenti Nairobi'ye gitmişti.

Güvenlik güçlerinin Haiti'ye gönderilmesi için anlaşma sağlanamazken, Porto Riko'ya sığınan Henry, 12 Mart'ta istifa ettiğini duyurmuştu.

Bu haberler de ilginizi çekebilir