• DOLAR 32.205
  • EURO 35.116
  • ALTIN 2500.695
  • ...
Fıtır sadakası nedir, ne zaman verilir?
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

İTTİHADUL ULEMA üyesi Molla Mehmet Ali Altun, fıtır sadakasının İslam'daki önemine ilişkin İLKHA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Fıtır sadakasının Peygamber Efendimizin bir sünneti olduğunu anımsatan Altun, fıtır sadakasının ihmal edilmemesi gerektiğini ifade etti.

Fıtır sadakasının vacip olduğunu belirten Altun, "Halk arasında fitre diye bilinen fıtır sadakası yani sadakayı fıtır, insan olarak yaratılmış olmamızın ve aynı zamanda Ramazan orucunu sıhhatle tutup bayrama kavuşmamızın bir şükrü olarak Ramazan ayının sonuna yetişen Müslümanın belirli kişilere vermesi vacip olan bir sadakadır. Vacip oluşu sünnetle sabittir. Kişi kendisinin ve küçük çocuklarının fitrelerini vermekle yükümlüdür. Peygamber Efendimiz 'köle, hür, büyük, küçük, kadın ve erkek her Müslümana fitrenin verilmesi gerektiğini' ifade etmiştir." dedi.

"Fıtır sadakası bayramdan sonra verilmez"

Fıtır sadakasının bayramdan önce verilmesi gerektiğine işaret eden Altun, "Fıtır sadakasının vacip olma zamanı Ramazan Bayramı'nın birinci günü olmakla birlikte bayramdan öncede verilebilir. Hatta bu daha faziletlidir. Nitekim bayram namazından önce verilmesi müstahak olarak görülmüştür. Bununla birlikte bayram günü verilebilir fakat bayramdan sonraya bırakmak dinen mekruhtur. Şafii mezhebi ise bunu haram kılmıştır. Yani bayramdan sonraya fıtır sadakası verilmez." diye konuştu.

"Bayram sevinicini paylaşmaktır"

Açıklamasının devamında Altun, şunları söyledi:

"Peki, fıtır sakasının hedefi nedir? Fıtır sadakası bir fakirin içinde yaşadığı toplumun hayat standartlarına göre bir günlük, yani iki öğünlük ihtiyacını giderecek miktarda olmasıdır. Bu ne demektir? Fakirin bayram sevincine ortak olmaktır. Bayram sevinicini paylaşmaktır. Bunun hedefi de maksadı da budur. Günümüzde fıtır sadakasının miktarı konusunda da çeşitli ölçüler konulmuştur. Fıtır sadakası birçok insana verilebilir. Her zaman aynı kişilere vermek mecburiyetinde değiliz. Ancak verdiğimiz fıtır sadakası en az bir kişinin fıtır sakasına tekabül etmesi gerekiyor."

(İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir