• DOLAR 32.506
  • EURO 34.967
  • ALTIN 2410.028
  • ...
Gazze'ye gidecek olan gemiler hazırlanmaya başlandı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Dünyanın farklı ülkelrinden birçok STK'nın katılımıyla oluşturulan Uluslararası Özgürlük Filosu, Gazze'ye doğru yola çıkmaya hazırlanıyor. Özgürlük Filosu ile işgal rejimi ablukasının delinmesi ve dünya genelinde Filistin'e yönelik duyarlılığın artması hedefleniyor.

"Akdeniz'e açılmaktan başka şansımızın olmadığını gördük"

Filo için satın alınan gemilerde yaptığı incelemenin ardında konuşan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, "Gazze'de hiçbirimizin görmek istemediği manzaralarla karşılaştık. Yeryüzünün ne kadar çaresiz olduğunu bir kez daha iliklerimize kadar hissettik. Bir şeyler yapılması lazımdı. Bunun için karar verdik. Çok yoğun istişareler yaptık. Dünyadaki birçok iyi niyetli insanla bir araya geldik. Özgürlük Filosu bileşenleriyle Akdeniz'e açılmaktan başka şansımızın olmadığını gördük ve gemiler almak için harekete geçtik." Diye konuştu.

Gemilerin adı: Anadolu ve Vicdan

Şu ana kadar 2 gemi aldıklarını, başka gemilerin alınması için de hazırlıkların devam ettiğini hatırlatan Yıldırım, "Bakın bu yük gemisi 5 bin 500 yüz ton kapasiteli, adı Anadolu. Ülkemizin yardımlarını ve merhametini yüklenecek Gazze’ye ulaştıracak. Diğer gemimizin adı, Vicdan. Bir yolcu gemisi. Bunun yanına daha çok gemiler eklenecek inşallah. Bu gemide vicdan sahibi aktivistler yer alacak ve dünya vicdanını Gazze sahillerine ulaştıracak. Akdeniz’de bütün dünyayı harekete geçirecek şekilde Gazze’nin derdi anlatılacak ve bütün halklar sokaklarda olacak. Herkes kendi liderlerine baskı yapacak. İsrail’e giden silahların önü kesilecek, İsrail’le yapılan ticaretler durdurulacak ve İsrail abluka altına alınacak." şeklinde konuştu.

Yeni gemi alımları için hayırseverlerden destek talebi

Yıldırım, "Bu gemilerin daha çoğunun alınması için hepinizden maddi ve manevi destek bekliyoruz. Ne kadar çok gemi olursa, o kadar fazla insan o gemilere binecek. Gayret edin, sizin de bir payınız olsun. Siz de Gazze'ye ulaşın. Ya maddi yardımlarınızla, ya dualarınızla ya da meydanlara inerek bizim yanımızda olun. İnşallah inanıyorum ki, bu hareketimiz ateşkese ve Gazzeli kardeşlerimize yardımların ulaşmasına vesile olacak." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Bu haberler de ilginizi çekebilir