• DOLAR 32.846
  • EURO 35.23
  • ALTIN 2444.989
  • ...
Assange ABD'ye iade edilecek mi? Karar verildi
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Julian Assange'ın ABD'ye iade edilmesine karşı verdiği mücadelede WikiLeaks kurucusuna İngiltere'den sınır dışı edilmesine karşı temyize gitme izni verildi.

Assange'a temyiz izni verilmemiş olsaydı casusluk suçlamalarıyla yargılanmak üzere ABD'ye iade edilecekti.

ABD 52 yaşındaki Assange'ı, WikiLeaks'in gizli ABD askeri kayıtlarını ve diplomatik yazışmaları yayımlaması nedeniyle tamamı 'Casusluk Yasası' kapsamında olmak üzere 18 suçtan yargılamak istiyor.

İki gün süren duruşmada avukatları, Assange ve WikiLeaks tarafından Afganistan ve Irak savaşlarıyla bağlantılı binlerce gizli ve diplomatik belgenin yayınlanmasıyla ilgili suçlamaların siyasi amaçlı olduğunu ve iade talebinin hukuka aykırı olduğunu savundu.

Londra Yüksek Mahkemesi'nin yargıçları Dame Victoria Sharp ve Justice Johnson, avukatların Assange'ın tartışılabilir bir davası olduğunu gösterdiklerine ve Mayıs ayında yapılacak temyiz duruşmasında bunu sunma fırsatı verilmesi gerektiğine karar verdiler.

Ancak söz konusu duruşma, İngiltere ve ABD'nin temyiz izninin geçici olarak verildiği konularda güvence sağlayamaması halinde gerçekleşecek.

Bu haberler de ilginizi çekebilir