• DOLAR 32.996
  • EURO 35.975
  • ALTIN 2551.367
  • ...
Sudan'da çatışmalar devam ediyor!
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Sudan Ordu Komutanı Abdulfettah el-Burhan, ordunun başkent Hartum'un batısındaki Umdurman'da Sudan Radyo ve Televizyon Kurumunu ele geçirmesinin ardından kentteki Mühendisler Birliği Karargahı'nı ziyaretinde yaptığı açıklamada, "Bu ülkenin her yerinde isyancı düşmanı kuşatmayı sürdüreceğiz. HDK'ye verdiğimiz mesaj, silahlı kuvvetlerin ve düzenli askeri kurumların tam zafer elde edilene kadar sizi her yerde takip edeceğidir." dedi.

Sudan Ordusu, yaklaşık 11 aydır çatıştığı HDK'nin kontrolündeki Ulusal Radyo ve Televizyon binasını dün ele geçirdiğini duyurmuştu.

BM'nin ateşkes çağrısına rağmen çatışmalar sürüyorOrdu ile HDK arasında Nisan 2023 ortasında çatışmaların başladığı Sudan'da, uluslararası toplumdan gelen ateşkes çağrılarına rağmen taraflar arasında birçok kentte çatışmalar yaşanmaya devam ediyor.

Sudan Ordu Komutan Yardımcısı Korgeneral Yasir el-Ata, HDK'nin başkent Hartum'un yanı sıra batıdaki Darfur ve Kurdufan eyaletleri ile ülkenin orta kesimindeki Beyaz Nil'de kontrol ettiği yerlerden çekilmesi durumunda bir ateşkes ya da müzakereden bahsedilebileceğini belirterek, Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan'ın kendisiyle bu konuda iletişim kuran taraflara "değeri, ahlakı ve dini olmayan bir grupla ateşkes olmayacağını" söylediğini ifade etmişti.

Bu haberler de ilginizi çekebilir