• DOLAR 32.936
  • EURO 35.896
  • ALTIN 2535.782
  • ...
Sudan'da çatışmalar şiddetlenerek devam ediyor!
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Sudan Ordu Komutan Yardımcısı Korgeneral Yasir el-Ata, HDK'nin, başkent Hartum'un yanı sıra batıdaki Darfur ve Kurdufan eyaletleri ile ülkenin orta kesimindeki Beyaz Nil'de kontrol ettiği yerlerden çekilmesi durumunda bir ateşkes ya da müzakereden bahsedilebileceğini belirterek, Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan'ın kendisiyle bu konuda iletişim kuran taraflara "değeri, ahlakı ve dini olmayan bir grupla ateşkes olmayacağını" ifade etti.

Ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında 2023 Nisan ortasında çatışmaların başladığı Sudan'da, uluslararası toplumdan gelen ateşkes çağrılarına rağmen taraflar arasında birçok kentte çatışmalar yaşanıyor.

Başkent Hartum ve çevresinden çatışma sesleri ve dumanlar yükseldi. Orduya ait savaş uçakları, Hartum'un güneyindeki Spor kenti, Mamura gibi semtlerdeki HDK mevzilerini bombaladı.

Taraflar, başkentin kuzeyindeki Bahri ile batısındaki Umdurman'da da çatıştı.

Orduya yakın kaynaklar ise Bahri'nin Kederu bölgesinde HDK'ye yönelik operasyonda, HDK'ye ait 7 askeri araçla 2 yakıt tankerinin imha edildiğini, bazı milislerin etkisiz hale getirildiğini ve bazı araçların da ele geçirildiğini bildirdi.

Bu haberler de ilginizi çekebilir